czwartek, 20 wrzesień 2018 15:48

22 września br. pojedziesz małopolskim pociągiem za jedyne 1 zł!

Napisała

Nieważne czy przejedziesz parę stacji, czy będziesz jeździł po Małopolsce cały dzień – 22 września za bilet kolejowy kupiony przez aplikację iMKA zapłacisz tylko 1 zł.

Tak Województwo Małopolskie we współpracy z Kolejami Małopolskimi i Polregio dołączają do Dnia bez samochodu. Skorzystają także rowerzyści – bo w tym dniu za wspomnianą złotówkę będzie można przewieźć także rower.
Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ang. European Mobility Week). Do akcji włączyło się w całej Europie ponad 2600 miast, organizowane jest ponad 640 różnego rodzaju akcji. Wśród nich, po raz drugi, jest również inicjatywa Małopolski, która w swojej aplikacji iMKA – czyli mobilnej wersji Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej – wprowadza specjalny bilet za 1 zł.

- W Małopolsce od lat inwestujemy w rozwiązania, które sprawiają, że transport publiczny jest coraz atrakcyjniejszy dla naszych mieszkańców i gości. Kupujemy nowoczesne pociągi, przekazujemy unijne dotacje na ekologiczne autobusy i tramwaje, uruchomiliśmy autobusowe linie dowozowe i ciągle rozwijamy Małopolską Kartę Aglomeracyjną. W tym roku dołączamy się do Dnia bez samochodu, promując nie tylko naszą iMKA, ale też jazdę na rowerze – mówi marszałek Jacek Krupa, zachęcając, by w najbliższą sobotę wybrać się pociągiem z rowerem – Polecam szczególnie wycieczkę do miejsc, gdzie znajdują się nasze trasy VeloMałopolska. Dojazd pociągiem i przesiadka na dwa kółka to naprawdę fajny sposób na rodzinną sobotę – kończy.

Jak zdobyć bilet za 1 zł?
Trzeba mieć zainstalowaną bezpłatną aplikację iMKA, gdzie 22 września pojawi się możliwość zakupu tego specjalnego biletu. Co ważne, obowiązuje on przez cały dzień w granicach administracyjnych Województwa Małopolskiego, można więc podróżować na nim kilka razy. Ofertą specjalną objęte są również autobusowe linie dowozowe (ALD), które działają na terenie gmin: Wieliczka, Świątniki Górne lub Gdów.

Co jeżeli nie posiadasz jeszcze aplikacji?

Nic straconego, wystarczy pobrać ją na dowolną platformę mobilną, następnie dokonać szybkiej rejestracji i zakupić bilet „Dzień bez samochodu” dostępny w zakładce „Wydarzenia”.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ang. European Mobility Week) odbywa się co roku w dniach 16-22 września. Kampania, zainicjowana w 2002 roku przez Komisję Europejską, promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy oraz transport multimodalny. Wszystko po to, by poprawić sytuację transportową, bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz jakość powietrza w miastach i gminach. Kulminacyjnym punktem jest punktem jest orgaznizowany 22 września „Dzień bez samochodu”. W tym roku kampania odbywa się pod hasłem „Multimodalność”, którego sloganem jest „Przesiadaj się i jedź”.

Info: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.