wtorek, 17 lipiec 2018 21:45

Śląsk i Małopolska: Ta pogoda może być groźna Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia i komunikaty meteorologiczne i hydrologiczne m.in. dla woj. śląskiego i małopolskiego w związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami.

W obu województwach w nocy wystąpi zachmurzenie całkowite. Opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Suma opadów na północy województw do 15 mm, a na południu do 20 mm. Początkowo możliwe burze. Temperatura minimalna od 15°C do 17°C, w rejonach podgórskich od 13°C do 15°C, na szczytach Beskidów od 9°C do 12°C, w partiach szczytowych Tatr około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni. 

W dzień zachmurzenie duże. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Możliwe burze. Suma opadów miejscami na północy województwa do 25 mm, a na południu do 30 mm. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, w rejonach podgórskich od 17°C do 19°C, na szczytach Beskidów od 12°C do 15°C, w partiach szczytowych Tatr około 9°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni.

Na obszarze powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, suskiego, wadowickiego, oświęcimskiego i chrzanowskiego oraz w całym województwie śląskim przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. 

W związku z intensywnymi opadami Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału IMGW-PIB w Krakowie wydało ostrzeżenie dla obszaru województwa małopolskiego - zlewni Skawy, Raby, Dunajca, Ropy. W ciągu najbliższej doby "W związku z występującymi i prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (także o charakterze burzowym), spodziewane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo, szczególnie w zlewni Skawy, Raby i Dunajca, może zostać przekroczony stan alarmowy." 

mg

 

 

Ostatnio na głos24