poniedziałek, 19 listopad 2018 15:08

Choroby dziąseł to większe ryzyko raka

Napisał

Badania wskazują, że paradontoza ma związek z zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów, m.in. płuca, jelita grubego, przełyku i pęcherza. Naukowcy podejrzewają, że za wszystkim stoją bakterie wywołujące zapalenia.

Zespół z Tufts University, na łamach pisma „Journal of the National Cancer Institute” dostarcza kolejnych dowodów wskazujących, że stan dziąseł wpływa na zagrożenie nowotworami.

Autorzy publikacji wykorzystali dane pochodzące z dokładnych badań dentystycznych przeprowadzonych na prawie 7,5 tysiącu osób z kilku amerykańskich stanów, uczestniczących w projekcie Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC - ryzyko miażdżycy w różnych społecznościach) trwającym od późnych lat 90-tych do roku 2012.

- To największe badanie sprawdzające korelacje między chorobami dziąseł a ryzykiem raka z wykorzystaniem badań dentystycznych sprawdzających obecność problemów z dziąsłami przed pojawieniem się nowotworów - podkreśla autorka prof. Dominique Michaud.

W czasie obserwacji u uczestników zdiagnozowano ponad 1,6 tys. przypadków raka.

Analiza pokazała przy tym wyraźny, bo 24-proc. wzrost ryzyka rozwoju choroby pośród tych ochotników, którzy na początku badania cierpieli z powodu zaawansowanej paradontozy w porównaniu do osób od niej wolnych albo cierpiących na jej łagodną postać.

Tymczasem u osób, które w ogóle nie miały zębów, zagrożenie wzrastało jeszcze bardziej, bo aż o 28 proc.

Szczególnie silny związek dotyczył raka płuca oraz jelita grubego. Zaawansowanej paradontozie towarzyszył aż dwukrotny wzrost ryzyka nowotworów płuc, a brak zębów powodował 80 proc. wzrost dla raka jelita grubego.

W tym drugim przypadku jeszcze silniejsza korelacja pojawiła się u osób, które nigdy nie paliły, bo zagrożenie rakiem jelita grubego wzrastało u nich aż dwukrotnie.

Naturalnie, we wszystkich przypadkach badacze uwzględnili m.in. właśnie wpływ palenia, ponieważ przyczynia się ono do powstawania różnego rodzaju nowotworów w tym jelita grubego i płuc, a jednocześnie podnosi ryzyko rozwoju paradontozy.

Analiza pokazała tymczasem również nieznaczny związek zaawansowanej paradontozy z rakiem trzustki.

Projekt nie wykazał natomiast powiązań z nowotworami piersi, prostaty ani krwi i układu limfatycznego.

- Potrzebne będą dalsze badania, aby ocenić, czy zapobieganie paradontozie i jej leczenie mogą ograniczyć występowanie nowotworów i zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych niektórymi rodzajami raka - zwraca uwagę dr Michaud.

Jej zdaniem uzyskane wyniki nabierają szczególnego znaczenia w świetle niedawnego, opublikowanego w magazynie „Science” badania, które pokazało, że tkanki nowotworu jelita grubego zawierały bakterie zamieszkujące jamę ustną, w tym te, które przyczyniają się właśnie do powstawania paradontozy.

Mikroby te powodują infekcje, które niszczą kości oraz tkanki miękkie podtrzymujące zęby.

Naukowcy zwracają uwagę, że mechanizm łączący oba rodzaje chorób nadal pozostaje nieznany, choć już wcześniejsze badania wskazywały na korelacje.

Na przykład w ubiegłym roku zespół z Buffalo University, w badaniu opisanym na łamach magazynu „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention” wykrył związek między paradontozą a nowotworami u starszych kobiet.  

Projekt objął aż 65 tys. uczestniczek w wieku średnio 68 lat. - Badanie to były wystarczająco duże i szczegółowe, aby sprawdzić nie tylko ogólne ryzyko raka u starszych kobiet z paradontozą, ale mogło także dostarczyć użyteczne informacje na temat niektórych miejsc pojawiania się choroby - mówi autorka badania prof. Jean Wactawski-Wende.

Paradontozie towarzyszył 14 proc. wzrost ryzyka pojawienia się nowotworu. Najsilniejsza zależność dotyczyła przy tym raka przełyku. Widoczny był też wzrost zagrożenia rakiem pęcherza.

- Rak przełyku jest jednym z najbardziej zabójczych, ale jego etiologia jest słabo poznana. Znaczenie mogą mieć chroniczne stany zapalne. Pokazano już, że pewne, powodujące paradontozę bakterie wywołują zapalenia nawet w niewielkich ilościach i bakterie te izolowano z różnych organów, a także z niektórych nowotworów, w tym z raka przełyku - mówi pierwsza autorka publikacji prof. Ngozi Nwizu.

Wyniki dotyczące starszych kobiet są szczególnie istotne. - Osoby starsze dużo częściej cierpią na paradontozę, niż ludzie z innych grup wiekowych, a przy tym większość nowotworów rozwija się przez wiele lat. Zatem niekorzystne skutki paradontozy będą częściej widoczne u kobiet po menopauzie po prostu z powodu ich wieku - tłumaczy prof. Nwizu.

Badania pokazują więc, że problemy z jamą ustną to ważny sygnał mówiący, aby zatroszczyć się o zdrowie. (PAP)

Marek Matacz

Więcej informacji:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-01/tuhs-meo011618.php
https://academic.oup.com/jnci/article/110/8/843/4804361
http://www.buffalo.edu/news/releases/2017/08/001.html
http://cebp.aacrjournals.org/content/26/8/1255

Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.
www.gov.pl/zdrowie
www.planujedlugiezycie.pl

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.