wtorek, 12 luty 2019 18:23

Jak w ciągu roku zmienia się jakość powietrza w Krakowie?

Napisał

Jakość powietrza w Krakowie od kilku lat nie jest najlepsza. W główniej mierze odpowiada za to smog, który mieszkańcy stolicy Małopolski obserwują bez względu na porę roku. W okresie zimowym w Krakowie dominuje smog kwaśny, nazywany londyńskim, z kolei w miesiącach letnich w mieście pojawia się smog fotochemiczny typu Los Angeles.

Czym charakteryzują się oba te rodzaje smogu i w jaki sposób prowadzić monitoring powietrza w Krakowie?

Smog londyński (kwaśny) – jak wygląda i czym grozi?

Smog londyński jest zjawiskiem charakterystycznym dla umiarkowanej strefy klimatycznej, w której znajduje się Polska. Zjawisko to na terenie naszego kraju występuje najczęściej w miesiącach zimowych, kiedy pojawiają się czynniki sprzyjającego jego powstawaniu. Smog londyński przybiera postać gęstej, zanieczyszczonej mgły, która zalega nad miastem. W Krakowie najczęściej obserwujemy go w okresie od października do marca, kiedy panuje sezon grzewczy.

Smog londyński to rodzaj smogu, w którym dominują pyły oraz tlenki siarki. Jego kwaśny odczyn negatywnie wpływa na drogi oddechowe człowieka powodując niewydolność płuc i choroby układu oddechowego, w tym nowotwory. Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może mieć skutek śmiertelny, co bardzo dobrze widać na przykładzie wielkiego smogu londyńskiego, który miał miejsce od 5 do 9 grudnia 1952 r. W jego skutek śmierć tylko w tych dniach poniosło aż 4 tys. londyńczyków.

Smog fotochemiczny typu Los Angeles w Krakowie

Oprócz smogu londyńskiego charakterystycznego dla miesięcy zimowych, w Krakowie pojawia się także drugi jego rodzaj – smog fotochemiczny typu Los Angeles. Jego powstawaniu sprzyja duża ilość słońca oraz obecność w powietrzu zanieczyszczeń pochodzących głównie ze wzmożonego ruchu samochodowego. Smog fotochemiczny w Krakowie najczęściej występuje w miesiącach letnich, od czerwca do września.

W wyniku kontaktu zanieczyszczeń z rozgrzanymi cząsteczkami światła związki chemiczne przekształcane są m. in. w szkodliwy ozon. Smog fotochemiczny posiada silne właściwości drażniące, wywołuje ostry kaszel, podrażnia drogi oddechowe oraz negatywnie wpływa na nasze ogólne samopoczucie. W jego wyniku cierpimy na bóle głowy, mamy podrażnione oczy oraz skórę. Skutkiem długotrwałej ekspozycji na smog typu Los Angeles jest także zwiększona zachorowalność na alergie.

Monitoring powietrza w Krakowie, czyli jak badać jakość powietrza w swojej okolicy?

Jak widać, smog w Krakowie jest zjawiskiem, które występuje bez względu na porę roku. Warto więc zawsze sprawdzać, jakiej jakości powietrzem oddychamy danego dnia, gdyż tylko to pozwoli nam skutecznie chronić się przed negatywnym oddziaływaniem smogu na nasz organizm.

Monitoring powietrza w Krakowie możemy prowadzić za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony. Działa ona w oparciu o rozmieszczone w poszczególnych częściach miasta sensory, które stale badają jakość powietrza. Jeden rzut oka na aplikację pozwoli nam ocenić, czy danego dnia możemy swobodnie oddychać, czy też lepszym wyjściem będzie ograniczenie czasu spędzanego na „świeżym” powietrzu.

Partnerem artykułu jest Airly oferujący: monitoring powietrza Kraków - więcej na Airly.eu.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.