poniedziałek, 18 luty 2019 13:39

Uporaj się z problemem chrapania. Jak skutecznie leczyć tę przypadłość?

Napisał

Uporczywe chrapanie to problem, który może dotyczyć każdego. Największe ryzyko występuje jednak u ludzi starszych, zwłaszcza u mężczyzn z otyłością. Warto przybliżyć, czym tak naprawdę jest chrapanie i z czego wynika. Dlaczego tak ważne jest, aby leczyć tę przypadłość?

Na czym polega problem z chrapaniem?

Charakterystyczny dźwięk chrapania wydawany jest przez intensywne drganie tak zwanych tkanek miękkich. Zjawisko to ma miejsce ze względu na opadnięcie podniebienia, którego konsekwencją jest zwężenie przepływu powietrza. Sposobem na powstrzymanie chrapania jest poszerzenie przepływu lub zapobiegnięcie drganiom tkanek innym sposobem.

Najczęstszy powód rozpoczęcia leczenia stanowią skargi współdomowników, którzy ze względu na hałas nie mogą spokojnie spać. Jednak nawet jeśli skargi takie się nie pojawią, należy jak najszybciej rozpocząć terapię. Rzecz w tym, iż chrapanie nieodłącznie wiąże się z tzw. bezdechem, czyli krótkim momentem braku dopływu tlenu. Jeżeli niedostatek tlenu staje się normą, organizm zaczyna to boleśnie odczuwać. Częstym powikłaniem przewlekłego chrapania są np. choroby serca.

Jak skutecznie leczyć chrapanie?

Terapia chrapania może przybierać bardzo zróżnicowane formy. Dzisiaj coraz popularniejsze jest leczenie chrapania falami radiowymi. Metoda ta zyskuje coraz większe grono zwolenników z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze jest po prostu skuteczna, gdyż jak wskazują badania wśród pacjentów, niemal każdy z nich odczuł poprawę po zabiegu. Leczenie tą metodą polega na emisji fal radiowych, które powodują stwardnienie tkanek miękkich, które tym samym stają się niewrażliwe na drgania. Leczenie chrapania falami radiowymi to metoda bardzo podobna do terapii laserowej, którą również stosuje się w celu utwardzenia tkanek.

Powyższe metody są dosyć nowoczesne i trudno dostępne. Leczeniem chrapania przy użyciu fal radiowych oraz lasera zajmują się nieliczne kliniki, najczęściej znajdujące się w dużych miastach. Warto jednak z nich skorzystać, aby uzyskać satysfakcjonujący i trwały efekt. Niemniej jednak można również spróbować innych metod, wśród których dominuje leczenie farmakologiczne. Specjaliści często zalecają stosowanie sprayów i nawilżaczy aplikowanych bezpośrednio na podniebienie, dostępne są jednak również tabletki mające utwardzić tkanki miękkie, np. poprzez pobudzenie produkcji kolagenu.

Warto wspomnieć także o leczeniu doraźnym, które nie rozwiązuje całkowicie problemu, jednak maskuje objawy. Chodzi oczywiście o maski podnoszące ciśnienie w układzie oddechowym. Dzięki nim przepływ nie ulega zwężeniu i chrapanie nie występuje. Niestety, nie chcąc chrapać, trzeba spać w masce, co dla wielu osób może być zbyt niekomfortowe. Ponadto, należy pamiętać, że po odstawieniu urządzenia, problem prawdopodobnie powróci.

Powstanie artykułu było możliwe dzięki gabinetowi Harmonia, prowadzącemu leczenie chrapania falami radiowymi.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.