Zwyrodnienia zżerają stawy Polaków Wyróżniony

środa, 30 sierpień 2017 17:22

Zwyrodnienia stawów to choroba, uznana przez Światową Organizację Zdrowia za schorzenie cywilizacyjne[i]. W ubiegłym roku, na świecie borykało się z nim aż 70 proc. siedemdziesięciolatków[ii]. W Polsce, w 2016 roku, dotknęło ono blisko 40 proc. osób po 60 roku życia, co stanowi 29 proc.  seniorów oraz ponad 47 proc. seniorek[iii].

Przyczyn może być wiele - od skłonności genetycznych, poprzez powtarzające się urazy, aż do otyłości i niezdrowego trybu życia. Ból powodowany przez zwyrodnienia uniemożliwia normalne życie. Często jedynym wyjściem jest endoproteza. Tymczasem na zabieg wszczepienia „sztucznego stawu” można czekać latami. Rekordzistą jest jeden z podkarpackich szpitali, który zapisuje na operacje w 2037 roku[iv]. Prywatne sfinansowanie zabiegu jest często jedyną szansą na powrót do pełnej sprawności. Na czym polega zabieg wszczepienia endoprotezy kolana lub biodra? Ile kosztuje jego wykonanie w prywatnym gabinecie? I wreszcie – skąd wziąć na to pieniądze?

Rocznie w Polsce wszczepia się 40 – 50 tys. endoprotez[v]. Najczęściej swoich sztucznych odpowiedników potrzebują stawy kolanowe i biodrowe. Rzadziej – łokciowe czy skokowe[vi]. O konieczności operacji decyduje lekarz ortopeda. Jednak publiczne oddziały ortopedyczne nie są w stanie sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu. Pacjenci czekają w kolejce średnio 5 lat[vii]. - Zwyrodnienia stawów są wśród Polaków dużym problemem. Długie kolejki do publicznego zabiegu skazują chorych na rezygnację nie tylko z różnych aktywności, ale również z normalnego życia. W ostatnim czasie największy wzrost liczby zapytań dotyczących finansowania leczenia lub zabiegów medycznych dotyczył ortopedii (22 proc.) oraz rehabilitacji (65proc.) - podkreśla Krzysztof Sokalski, Prezes Medical Financial Group, właściciela marki MediRaty, instytucji wyspecjalizowanej w finansowaniu zabiegów medycznych i leczenia.

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Choroba zwyrodnieniowa polega na zużyciu tkanek tworzących staw. Jest to schorzenie, które występuje głównie u osób w starszym wieku, jednak czynniki takie jak zaburzenia metaboliczne, hormonalne, nadwaga czy urazy i stany zapalne mogą przyśpieszyć rozwój choroby, tym samym potęgując dolegliwości, nawet u osób w średnim wieku. Pierwsze objawy, które mogą sygnalizować zwyrodnienia to ból wysiłkowy, trzaski podczas zginania, ograniczenie ruchomości stawu lub zesztywnienie.

Zwyrodnienia mogą objąć każdy ze stawów w naszym ciele. Wyjątkowo dokuczliwe są schorzenia kręgosłupa, biodra i kolana. Utrudniają one codzienne funkcjonowanie przez wywoływanie bólu podczas najprostszych czynności. Zwyrodnienie kręgosłupa powoduje boleści karku, części potylicznej, ograniczenie ruchomości kręgosłupa, czy nawet bóle imitujące choroby sercowe. Problemy z chodzeniem mogą mieć osoby cierpiące na zwyrodnienie biodra. Wówczas ból może promieniować od pachwiny aż do kolana. Ograniczenie ruchowości czy utykanie, spowodowane przykurczem mięśniowym finalnie może doprowadzić do kalectwa. Zwyrodnienie stawu kolanowego, częściej dotykające kobiety, może objawiać się bólem podczas wchodzenia po schodach czy jazdy na rowerze. Oprócz standardowych przyczyn występowania, często powiązane jest z płaskostopiem.

- Proces leczenia, w zależności od zaawansowania choroby oraz wieku pacjenta, podstawowo obejmuje zazwyczaj terapię farmakologiczną - głównie przeciwbólową i  fizjoterapię. W przypadku osób otyłych podstawowym wskazaniem będzie zredukowanie masy ciała. Następnym krokiem jest zabieg wstrzyknięcia w staw kwasu hialuronowego, który działa jako amortyzator oraz gwarantuje poślizg przy poruszaniu się. W ostatecznych sytuacjach konieczna jest operacja, wszczepienia endoprotezy – mówi Krzysztof Sokalski z MediRaty.

Zabieg wszczepienia „sztucznego stawu”

Operacja polega na wycięciu uszkodzonego stawu i wstawieniu jego sztucznego odpowiednika. Istnieją dwie metody montowania protezy. Cementowa, wykorzystuje tzw. klej kostny, który wiąże ze sobą kość oraz protezę. Jednak od tej praktyki powoli się odchodzi, zwłaszcza jeśli pacjent ma silne i zdrowe kości. Obecnie zalecana jest metoda bezcementowa, zwana mechaniczną. Sztuczny fragment wkręca się lub montuje na specjalne zaciski. Dodatkowo, operowany staw smarowany jest hydroksyapatytem, substancją wspomagającą wrastanie protezy.

- Współczesna medycyna oferuje szereg możliwości, dzięki którym chory może zapomnieć o bólu czy problemach z poruszaniem się. Najważniejsze, by zgłosić się do lekarza, który wybierze najlepsze, indywidualne rozwiązanie. - tłumaczy Krzysztof Sokalski z MediRaty. Sama operacja trwa od 2 do 4 godzin. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent musi dotrzymać standardowych procedur – zaszczepić się na żółtaczkę typu B, ustabilizować schorzenia przewlekłe – oczywiście w konsultacji z lekarzem, uzyskać prawidłową masę ciała oraz odstawić używki. Na 24 godziny przez zabiegiem, pacjent musi pozostać na czczo. W zależności od stanu operowanego oraz procesu gojenia się rany, szwy zostają ściągane po 7 – 12 dniach. Czas hospitalizacji może trwać od 3 do 10 dni. Po zabiegu najważniejszymi obszarami rekonwalescencji są: niedopuszczenie do infekcji (prowadzona jest terapia antybiotykowa) oraz rehabilitacja, którą podzielić można na dwa etapy: tuż po operacji oraz mniej więcej pół roku od operacji. Pierwsza tura zabiegów skupia się na zmniejszeniu bólu, odbudowaniu siły mięśni, zwiększeniu elastyczności i ruchowości protezy. Najważniejsza jest nauka podstawowych czynności, takich jak siadanie, wstawanie i odciążanie stawu. Ma to za zadanie uchronić pacjenta przed zwichnięciem biodra czy kolana. W późniejszym etapie, pacjent pod okiem terapeuty uczy się bardziej zaawansowanych ruchów skrętnych.

Sztuczny staw kosztuje

- Koszt zabiegu wszczepienia endoprotezy w prywatnej klinice to wydatek kilkunastu tysięcy złotych. W zależności od tego czy chcemy wymienić nasz staw biodrowy czy skokowy, cena może wzrosnąć nawet do blisko 40 tys. Decydującą kwestią jest także to w jakiej części Polski decydujemy się na operację. Różnica może wynosić nawet 10 tys. złotych.  Jednak w perspektywie kilku lat bolesnego oczekiwania na swoją kolej w publicznych placówkach, wydaje się to rozsądnym rozwiązaniem – podkreśla Krzysztof Sokalski z MediRaty.

- Wszczepienie sztucznego stawu jest jednym z najbardziej kosztownych zabiegów, jakie z naszą pomocą, chcą finansować nasi klienci. Sama operacja jest poważna, a proces dochodzenia do pełnej sprawności dość żmudny. Jednak, często jest to jedyne rozwiązanie – dodaje. 

Porównanie cen zabiegów wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego i endoprotezy stawu biodrowego w 9 miastach w Polsce.

 

Miasto

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Warszawa

Od 19 500 zł

Od 16 500 zł

Łódź

Od 16 000 zł

Od 15 000 zł

Szczecin

Od 21 000 zł 

Od 21 000 zł

Kraków

Od 18 600 zł

Od 19 700 zł

Katowice

Od 15 000 zł

Od 15 000 zł

Poznań

Od 18 000 zł 

Od 19 000 zł

Wrocław

Od 16 000 zł

Od 14 000 zł

Rzeszów

Od 15 000 zł

Od 11 000 zł

Białystok

Od 18 000 zł

Od 15 000 zł

Źródło własne MediRaty 

[i]               http://utwbezgranic.pl/proteza-w-moim-biodrze/

[ii]              http://utwbezgranic.pl/proteza-w-moim-biodrze/

[iii]             Główny Urząd Statystyczny, „Ludność w wieku 60 i więcej, struktura demograficzna i zdrowie”, 2016 r.

[iv]                 http://supernowosci24.pl/na-wymiane-kolana-trzeba-czekac-20-lat/

[v]              http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/endoproteza-stawu-biodrowego-i-kolanowego-rodzaje-endoprotez_41548.html

[vi]             http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/endoproteza-stawu-biodrowego-i-kolanowego-rodzaje-endoprotez_41548.html

[vii]            http://supernowosci24.pl/na-wymiane-kolana-trzeba-czekac-20-lat/ 

(red)

(red)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA