wtorek, 14 maj 2019 16:09

Kronospan grozi Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych Terra

Napisała

Firma Kronospan zagroziła procesem Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych Terra ze Szczecinka. Powodem jest zamieszczone na facebookowej stronie stowarzyszenia zdjęcie, które firma uznała za fotomontaż.

Na opublikowanym 25 kwietnia zdjęciu widać komin szczecińskiej fabryki, z którego wydobywa się rudy obłok z komentarzem nawiązującym do burzy piaskowej.

„25 kwietnia na Facebooku Terry zamieściliśmy autentyczne zdjęcie brązowego dymu, który wydobywał się z komina nowej instalacji UTWS w zakładach Kronospan w Szczecinku. Dwa dni temu dostaliśmy pismo z kancelarii adwokackiej, która pracuje dla Kronospanu, w którym to piśmie prawnik Kronospanu zarzuca nam, że zdjęcie to było fotomontażem, a poprzez jego publikację naruszyliśmy dobra osobiste firmy Kronospan. Żąda również natychmiastowego usunięcia tego zdjęcia z komentarzem z Facebooka Terry grożąc Stowarzyszeniu daleko idącymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Uważamy, że takie działanie ma na celu zastraszenie nas oraz mieszkańców, którzy codziennie przysyłają nam tego typu zdjęcia, a przez to ograniczenie naszej niewygodnej dla Kronospanu działalności. Jest to ewidentna próba zamknięcia nam ust i odwrócenia uwagi od problemu z jakim codziennie borykają się mieszkańcy naszego pięknego miasta.” – czytamy w przesłanym do naszej redakcji liście piśmie.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Terra powstało w związku z pogarszającym się stanem środowiska przyrodniczego w Szczecinku i jego okolicach. Celem stowarzyszenia jest ochrona i poprawa jakości wszystkich elementów środowiska przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna społeczeństwa. Realizuje go m.in. przez monitorowanie środowiska i nagłaśnianie potrzeby jego ochrony.

Kronospan wezwał Zarząd Stowarzyszenia „do zaniechania naruszania dóbr osobistych poprzez rozgłaszanie za pośrednictwem środków masowego komunikowania obiektywnie nieprawdziwych informacji jakoby przyczyną skutków burzy piaskowej, którą został dotknięty Szczecinek i okolice, były w rzeczywistości immisje pochodzące z instalacji UTWS, co ma uwidaczniać i uprawdopodobnić zdjęcie umieszczone na Facebooku SIS Terra z komentarzem, a nie zdarzenie naturalne”
Firma żąda usunięcia zdjęcia i nie wyklucza postępowania sądowego z art. 212 k.k. w związku z naruszaniem dóbr osobistych.

mg, foto: 

 

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.