wtorek, 21 maj 2019 17:06

Uwaga. Ulewy i burze. Może być groźnie [AKTUALIZACJA]

Napisała

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla Polski. Zagrożenie występuje m.in w Małopolsce i na Podkarpaciu. 

Drugi stopień zagrożenia wystapieniem intensywnych opadów deszczu z burzami od godz. 16.45 dziś do godz. 10 jutro, 22 maja obejmuje całe Podkarpacie oraz powiaty tarnowski, gorlicki i dąbrowski i wschodnie powiaty woj. świętokrzyskiego. 

Na pozostałym obszarze Małopolski obowiązuje pierwszy stopien zagrożenia opadami i burzami. 

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. "Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych." - apelują meteorolodzy.

Ponadto w południowej Polsce (woj. podkarpackie, małopolskie i śląskie) wprowadzono ostrzeżenie 2 stopnia przed podniesieniem się stanów wód powyżej stanów alarmowych.

AKTUALIZACJA:

IMiGW wydał 3 stopień ostzreżenia w powiatach dąbrowskim, tarnowskim i w Tarnowie oraz dębickm, kolbuszowskim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, Tarnobrzegu i tarnobrzeskim prognozuje się dalsze występowanie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Łącznie z opadami, które wystąpiły we wtorek, suma opadów do końca ważności ostrzeżenia miejscami może osiągać 130 mm. W trakcie opadów deszczu możliwe burza z porywami wiatru do 60 km/h.

powiaty: 

Trzeci stopień ostrzreżenia oznacza, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Natomiast w powiatach: bocheńskim, brzeskm, chrzanowskim, krakowskim, Krakowie, limanowskim, miechowskmi, myślenickim, nowosądeckim, nowotarskim, Nowym Sącu, olkuskim, oświęcimskmi, proszowickim, suskim, tatrzańskim, wadowickim i wielickim oraz bieszczadzkim, brzozowskim, jarosławskim, jasielskim, Krośnie, krośnieńskim, leskim, leżajskim, lubaczowskim, łańcuckim, niżańskim, przemyskim, Przemyślu, przeworskim, rzeszowskim, Rzeszowie, sanockim, stalowowolskim i strzyżowskim obowiązuje 2 stopień ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu z burzami. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów miejscami od 40 mm do 80 mm. W trakcie opadów deszczu możliwe burza z porywami wiatru do 60 km/h. 

W zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka (podkarpackie) spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

W zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i na mniejszym bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa małopolskiego  spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (szczególnie w południowej części województwa). Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (również o charakterze burzowym), w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Na Brynicy w Brynicy spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego.

Marzena Gitler

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.