poniedziałek, 27 maj 2019 12:03

Bolący kręgosłup? Sprawdź, jak sobie z nim poradzić!

Napisał

Kręgosłup może boleć z różnych powodów. W jaki sposób można zniwelować te dolegliwości bólowe i zapobiegać im w przyszłości?

Bolące plecy dotykają nie tylko osób w podeszłym wieku. Także młodsi coraz częściej narzekają na kręgosłup. Fizjoterapia to tylko jeden ze sposobów na to, aby poradzić sobie z tymi dolegliwościami. Co jeszcze może nam pomóc?

Skąd biorą się bóle kręgosłupa?

Szacuje się, że aż około 80 proc. osób ma w ciągu całego życia do czynienia z bólami pleców w różnych sytuacjach.

Najczęściej dolegliwości bólowe kręgosłupa są wynikiem mechanicznego uszkodzenia jego struktur, ale bolące plecy także mogą być powiązane z innymi przyczynami dotyczącymi ogólnego stanu zdrowia.

Wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe, zbyt duże obciążenie, sen w niewłaściwej pozycji, a także określone choroby, na przykład reumatyczne, choroby narządów wewnętrznych w jamie brzusznej mogą wywoływać ból pleców. Dodatkowo, bólowi może sprzyjać nadwaga i otyłość.

Boli nas przede wszystkim odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, ale ból może być usytuowany także w innych jego odcinkach, na przykład szyjnym.

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa?

Aby pozbyć się nieprzyjemnego bólu kręgosłupa, warto przede wszystkim określić jego przyczynę u danego pacjenta – wówczas będzie można łatwiej dobrać taką metodę postępowania, która da najlepsze rezultaty.

W przypadku wystąpienia bólu zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej – dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego przeciążenia kręgosłupa, a także zmniejsza się ryzyko dalszego pogłębiania dolegliwości.

Na bóle kręgosłupa najczęściej stosuje się następujące metody:

 • leki przeciwbólowe

 • ćwiczenia fizyczne

 • terapia manualna – fizykoterapia

 • masaż leczniczy kręgosłupa

 • rehabilitacja lecznicza

 • fala uderzeniowa – nieinwazyjna metoda leczenia

 • ortezy lędźwiowe

 • metody alternatywne – akupunktura, joga

Najczęściej zaleca się łączenie różnych metod ze sobą, na przykład stosowanie leków przeciwbólowych, a także fizjoterapii, która stosuje także rożne metody lecznicze, aby pomóc pacjentowi w powrocie do sprawności, w zależności od stanu zdrowia.

Efekty można uzyskać bardzo szybko, ale w zależności od wybranej metody postępowania, konieczne może być wykonanie serii zabiegów, by przynieść oczekiwaną przez pacjenta ulgę.

Jak zapobiegać bólowi kręgosłupa?

W przypadku kręgosłupa najlepiej kierować się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. U wielu osób problemy z bólem kręgosłupa wynikają z nieodpowiedniego trybu życia, dlatego warto pomyśleć o jego zmianie.

Co robić, by unikać bólu kręgosłupa:

 • zadbaj o swoją kondycję fizyczną – wzmocnij mięśnie pleców

 • pamiętaj o odpowiedniej postawie ciała

 • pozbądź się nadmiaru kilogramów

 • nie dźwigaj za ciężkich przedmiotów albo podnoś je z użyciem odpowiedniej techniki – przykucnij i nie pochylaj się nad przedmiotem

 • dobierz odpowiedni materac oraz poduszkę do snu

 • noś wygodne obuwie – unikaj tego na wysokim obcasie

 • przy pracy siedzącej korzystaj z wygodnego krzesła i często przechadzaj się

 • zadbaj o właściwą ilość wapnia i witaminy D w swojej diecie

Problemy z bolącym kręgosłupem? Odwiedź fizjoterapeutę

Gdy pojawiają się problemy z kręgosłupem, warto odwiedzić dobry gabinet fizjoterapii, w którym będzie można otrzymać profesjonalną i kompleksową pomoc.

Fizjoterapeuta jako specjalista w dziedzinie leczenia układu ruchu, a także powiązanych z nim układów, w tym nerwowego, będzie mógł zaproponować najlepszą metodę postępowania, także w wymagających przypadkach.

Bolący kręgosłup można leczyć zarówno na NFZ, jak również prywatnie. Ze względu na długie kolejki wielu pacjentów decyduje się jednak na leczenie prywatne, które dostępne jest aktualnie w wielu gabinetach na terenie całego kraju.

W Krakowie usługi fizjoterapii oferuje Klinika Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA. Klinika działa od 1998 roku i od tego czasu oferuje dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia różnych dolegliwości, bazując na holistycznym, czyli całościowym podejściu do pacjenta.

 

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najnowsze wiadomości z małopolski