środa, 24 lipiec 2019 16:42

5 skutecznych sposobów na alergię

Napisał

Alergia oddechowa to schorzenie, które potrafi znacząco obniżyć komfort życia, ponieważ kontakt nawet z niewielką ilością alergenów – a te obecne są niemal wszędzie – może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Przestrzeganie kilku zasad pozwoli jednak zredukować ilość alergenów w najbliższym otoczeniu, a tym samym cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Regularne sprzątanie

Alergicy nie mogą pozwolić sobie na sprzątanie mieszkania wtedy, gdy mają na to ochotę, ponieważ zanieczyszczenia gromadzące się na powierzchniach domowego wyposażenia często zawierają w sobie właśnie to, co wywołuje u nich objawy uczuleniowe. Alergeny są lekkie, dlatego łatwo rozprzestrzeniają się na duże odległości i przedostają do wnętrz budynków, zwłaszcza w trakcie wietrzenia pomieszczeń. Osoby uczulone na kurz powinny sprzątać w maseczkach zasłaniających oczy i nos, a także korzystać z odpowiedniego odkurzacza, który nie wydmuchuje części kurzu na zewnątrz. Większość specjalistów uważa, że największe bezpieczeństwo zapewnia odkurzacz z filtrem wodnym. 

Oczyszczanie powietrza

Alergeny są lekkie, co umożliwia im unoszenie się w powietrzu. Dzięki wiatrowi przenoszą się na duże obszary i przedostają do wnętrz budynków, szczególnie w trakcie wietrzenia pomieszczeń. Z tego powodu w trakcie intensywnego pylenia roślin część alergików unika otwierania okien. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ wystarczy zaopatrzyć się w dobry oczyszczacz powietrza, który będzie wychwytywał alergeny napływające do pokoju.

Wiele osób oczyszczaczy używa wyłącznie w sezonie grzewczym, aby ochronić się przed smogiem, lecz w przypadku alergii warto korzystać z nich także przez pozostałą część roku. Oczywiście, musi to być urządzenie wyposażone w odpowiednie technologie filtracyjne. W oczyszczaczach oferowanych przez sklep Klarta.pl za zatrzymywanie alergenów odpowiedzialne są filtry HEPA, które wyróżniają się najwyższą skutecznością w walce z drobnymi cząsteczkami stałymi. Współpracują one z filtrami wstępnymi, wychwytującymi największe zanieczyszczenia.   

Klarta Forste 2 w różnych wariantach kolorystycznych, www.klarta.pl

Eliminacja zbędnych magazynów alergenów

Niektóre przedmioty obecne w domach i mieszkaniach łatwo gromadzą w sobie zanieczyszczenia, a usunięcie ich bywa trudne. Mowa tutaj głównie o meblach tapicerowanych, dywanych i zasłonach. Oczywiście, nie wszystkie rzeczy będące potencjalnym magazynem alergenów można tak po prostu wyeliminować ze swojego domu. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy naprawdę potrzebujemy zasłon i chodników w każdym pomieszczeniu, a jeśli już wydają się niezbędne, to należy pamiętać o ich częstym czyszczeniu.

www.klarta.pl

Ważne jest również to, aby takie przedmioty były wykonane z odpowiednich materiałów, np. bawełny. Firanki i zasłony powinny umożliwiać pranie w 60 st. C, a czynność tę powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz w miesiącu. Spośród dywanów i wykładzin szczególnie odradzane są te z długim włosiem i gęsto tkane dywany wełniane, gdyż właśnie takie gromadzą najwięcej kurzu.

Korzystanie z przedmiotów dedykowanych alergikom

Meblem, którego czystość powinna odgrywać dla alergików szczególną rolę, jest łóżko, ponieważ właśnie w nim lubią bytować roztocza. Pajęczaki te żywią się ludzkim naskórkiem i preferują miejsca ciepłe oraz wilgotne. Bywają obecne w materacach i pościeli, dlatego tak ważne jest, aby kupować wyłącznie to, co zostało wykonane z materiałów odpornych na gromadzenie alergenów. W sprzedaży dostępne są specjalne materace, kołdry i poduszki dedykowane alergikom, których bezpieczeństwo potwierdzają odpowiednie atesty. Spośród materacy osobom uczulonym polecane są głównie te wykonane z pianki, lateksu i kokosa. Więcej informacji o alergii można przeczytać na blogu https://klarta.pl/smog/idealny-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-i-astmatyka--klarta-13.

Śledzenie kalendarza pylenia i prognoz dla alergików

Stężenie pyłków roślinnych oraz grzybów pleśniowych alternaria i cladosporium w poszczególnych porach roku jest inne, co dla alergika oznacza różny stopień ryzyka wystąpienia objawów uczuleniowych. Okres pylenia uzależniony jest od warunków klimatycznych, tak więc w cieplejszych częściach Polski kwitnienie odbywa się wcześniej niż na Suwalszczyźnie czy na terenach wysokogórskich. Co więcej, poziom alergenów zmienia się w zależności od pogody i pory dnia. Źródłem wiedzy na temat aktualnego oraz przyszłego ich stężenia są kalendarze pylenia i prognozy dla alergików. Korzystając z nich można zaplanować wietrzenie mieszkania lub spacer w takim momencie, gdy ilość alergenów w powietrzu będzie najniższa. Kalendarz ułatwi też wybór odpowiedniego czasu na wakacyjny wyjazd, którego z pewnością nie powinny zakłócać nieprzyjemne objawy alergii.

O działaniu oczyszczacza powietrza można doczytać w tym artykule https://urodaizdrowie.pl/oczyszczacz-klarta-nieoceniona-bron-w-walce-z-alergia.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.