czwartek, 07 marzec 2019 14:47

Fit Wiedza w Praktyce 2. Wpływ alkoholu na organizm sportowca

Powoli zbliża się okres wakacyjny i co za tym idzie sezon grillowania. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że zazwyczaj grillowanie łączy się z popijaniem i nie mówimy tu o popijaniu wody. Większość z nas od czasu do czasu sięga po odrobinę alkoholu bo przecież mała ilość jeszcze nikomu nie zaszkodziła. I w tym właśnie miejscu powinniśmy się zastanowić co to jest mała ilość?

Zacznijmy może od tego co to jest alkohol i z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Mówiąc o alkoholu mówimy tu przede wszystkim o substancji czynnej czyli etanolu. Alkohol po spożyciu zaczyna być już wchłaniany w jamie ustnej i przełyku. Najwięcej jednak trafia do żołądka, a następnie do jelita cienkiego. Przez błonę śluzową żołądka i jelito cienkie przedostaje się do krwi i jest transportowany do wątroby, gdzie jest neutralizowany. Etanol znajduje się w każdym napoju wyskokowym. 1 gram tej substancji to aż 7,1 kcal

Ile znajdziemy tej substancji w najpopularniejszych alkoholach?

-0,5L piwa to ok 25g etanolu czyli 177,5 kcal
-100ml wódki to ok 40g etanolu czyli 284kcal
-100ml wina to ok 10g etanolu czyli 71 kcal

W badaniach możemy się doszukać, że sporadyczne oraz małe dawki alkoholu nie wpływają negatywnie na nasz organizm, a nawet mają pozytywne działanie. Najpopularniejsze w tej kwestii jest chyba wino, które zawiera w sobie resveratrol. Jego działanie powoduje obniżenie stanów zapalnych, polepsza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego a także jest antyoksydantem. Oczywiście, mówimy tu o osobach zdrowych bez wyraźnych przeciwwskazań takich, jak np. cukrzyca.

Sprawy jednak mają się zupełnie inaczej w momencie kiedy poziom etanolu wynosi co najmniej 1,5g/kg masy ciała. Notujemy, że poziom testosteronu w takim wypadku spada nawet o 23%. Ma to ogromne znaczenie bo to właśnie od poziomu tego hormonu przede wszystkim zależy jak będzie budowała się nasza masa mięśniowa. Dodatkowo alkohol działa pobudzająco, podnosi poziom adrenaliny zmniejszając poziom melatoniny przez co znacznie krócej przebywamy w fazie głębokiego snu, w której uwalnia się najwięcej hormonu wzrostu. Czyli po raz kolejny marnujemy potencjał naszego organizmu.

Dodatkowo alkohol zdecydowanie opóźnia i zmniejsza jakość naszej regeneracji po treningowej, zmniejszając syntezę nowych białek ustrojowych czyli budowania mięśni.

Musimy również pamiętać, że alkohol powoduje odwodnienie organizmu, wpływa na przysadkę mózgową, hamując działanie hormonu wazopresyny, który zapobiega odwodnieniu czego efektem końcowym jest zakwaszenie organizmu. Jest to o tyle ważne, że zakwaszenie naszego organizmu sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz katabolizmowi ( rozpadowi ) mięśni. Organizm zamiast wykorzystać dostępne mu środki na redukcje tkanki tłuszczowej i budowę mięśni musi wykorzystać je do wyrównania naszego środowiska wewnętrznego ( homeostazy )

Jednym z najczęściej spotykanym twierdzeń jest, że alkohol ścina białka, jest to na szczęście stwierdzenie błędne. Gdyby tak było, to najprawdopodobniej wszyscy spotkalibyśmy się na drugim świecie , musimy za to pamiętać że alkohol niszczy i to bardzo skutecznie nasze komórki mózgowe .

Najczęściej spotykanym jednak pytaniem jest czy tyjemy od alkoholu?

Sam alkohol w sposób bezpośredni nie będzie powodował extra tycia. Nasz organizm nie posiada magazynów rezerw na etanol, a więc nie ma go gdzie odłożyć, wręcz przeciwnie traktuje go jako truciznę, której musi się jak najszybciej pozbyć w innym przypadku stan naszego upojenia trwałby zdecydowanie dłużej. Musimy jednak pamiętać, że alkohol upośledza spalanie innych makroskładników, które już bez problemów mogą zostać odłożone w formie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo alkohol pobudza apetyt, rozluźnia nasz organizm przez co sięgamy nie raz po produkty które normalnie mijalibyśmy z daleka. Musimy również pamiętać, że poza samym etanolem w trunkach znajdują się również inne substancje zwiększające kaloryczność w szczególności te alkohole smakowe.

Podsumowując:
Jeżeli już chcemy sięgnąć po alkohol to upewnijmy się, żeby nie towarzyszyły temu przekąski wysokokaloryczne, a bilans kaloryczny nie przekracza naszego dziennego zapotrzebowania. Dobrą strategią będzie również odpowiednie uzupełnienie płynów bogatych w minerały .

Adam Racoń tel. 696-897-870

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dietetyk Sportowy, CrossFit lvl.1, Trener Personalny IFBB

-----

Czytaj inne części cyklu Fit Wiedza w Praktyce:

Fit Wiedza w Praktyce 1 Co jeść przed i po treningu?

Fit Wiedza w Praktyce 2. Wpływ alkoholu na organizm sportowca

Fit Wiedza w Praktyce 3. Potęga wody

Fit Wiedza w Praktyce 4. Kortyzol – hormon stresu

Fit Wiedza w Praktyce 5. Pierwsze kroki w Fitness Clubie