Zapalenie Błony Naczyniowej Oka (ZBNO, łac. Uveitis) jest trzecią przyczyną ślepoty na świecie, której można zapobiec. [1],[2],[3],[4],[5] W Polsce nadal tysiące ludzi traci wzrok, chociaż istnieje już nowoczesna terapia powstrzymująca ten proces. Choroba dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, a szczyt zachorowań przypada na wiek produkcyjny, czyli między 20 a 40 r.ż.[6] Negatywne skutki upośledzenia widzenia to dramat nie tylko samych pacjentów, ale także ich bliskich, a koszty ponosi całe społeczeństwo. Dotychczasowe, dostępne leczenie pacjentów z ZBNO jest u części chorych niewystarczające i może prowadzić do wtórnych powikłań, takich jak zaćma oraz jaskra.[7] Jedynym ratunkiem dla tych chorych jest refundacja leku, który wycisza i kontroluje proces zapalny, zapobiegając powikłaniom, w tym zaburzeniom widzenia i w konsekwencji ślepocie. Niestety pacjenci wciąż czekają na decyzję Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży „Kubek termiczny bambusowy”. W badanych próbkach stwierdzono migrację formaldehydu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie 8 stycznia wprowadził I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu stężenia pyłu PM10 oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Na pytania odpowiada Mariola Darzycka, ekspert bebiklub.pl.

 

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tabletkami „Chlorella” sprasowana alga słodkowodna. W jednej z partii stwierdzono wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne na poziomie przekraczającym ponad 30-krotnie najwyższą dopuszczalną zawartość.

środa, 19 grudzień 2018 10:34

OSTRZEŻENIE o zagrożeniu

Napisała

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadza II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 (150 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu, dla woj. małopolskiego: obszar Małopolski południowo-wschodniej: powiaty; gorlicki, limanowski, nowosądecki i miasto Nowy Sącz.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed mrożonymi jagodami z Biedronki. W jednej z partii znaleziono bakterie salmonelli.

Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia. Zapach korzennych przypraw i piernika coraz częściej wypełnia domy tworząc wyjątkową atmosferę spokoju i radości. Zapewne niejednej mamie sen z powiek spędza menu tego okresu. Co może zjeść ciężarna czy mama karmiąca piersią lub co może podać swojemu dziecku, które już ma rozszerzoną dietę o pokarmy stałe? Na te pytanie odpowie Monika Wójcik, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”.

Nie zawsze pamiętamy, że ładne nogi to zdrowe nogi. Dłuższe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej (np. praca za biurkiem), chodzenie na wysokich obcasach mogą powodować uczucie ciężkości w nogach, a czasami bolesne puchnięcie kostek, które świadczy o zaburzeniach krążenia.

Strona 1 z 15
  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA