środa, 21 października 2020 12:17

Goście ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej zwiedzali Wieliczkę

Autor Jadwiga Duda
Goście ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej zwiedzali Wieliczkę

12.09. (sobota) 2020 r. w Wieliczce była wycieczka z Trzebini zorganizowana przez Witolda Siemka, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR”.

Po zwiedzeniu w godzinach przedpołudniowych w Kopalni Soli „Wieliczka”:  Trasy Turystycznej i Muzeum Żup Krakowskich gości przed szybem Daniłowicza przywitała Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. Po jej kierunkiem grupa odwiedziła Tężnię Solankową, Zamek Żupny, kościół pw. św. Klemensa, Rynek Górny, Planty.

Oba towarzystwa regionalne zaprzyjaźniły się przez postać Alfonsa Długosza (1902-1975), twórcę i pierwszego dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na poziomie III wielickiej kopalni, który urodził się w Trzebini. Od 1939 r. mieszkał w Wieliczce, uczył rysunków w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Matejki, a od 1949 r. rozpoczął tworzenie muzeum w podziemiach.

W ramach współpracy  30.04.2014 r. w Wieliczce zorganizowaliśmy 197 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” poświęcone Alfonsowi Długoszowi. Relacja ze spotkania została opublikowana w zeszycie 142 „Biblioteczki Wielickiej” (2014.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje