środa, 21 lipca 2021 09:58

GospeLOVE lato w Bochni dla każdego

Autor Głos 24
GospeLOVE lato w Bochni dla każdego

Już 6-8 sierpnia 2021 r. odbędą się warsztaty Gospel z Norrisem Garnerem, na które zaprasza Powiat Bocheński wspólnie z Stowarzyszeniem Gospel Nad Rabą.

GospeLOVE lato, bo taki tytuł noszą warsztaty, to atrakcja dla każdego, kto na żywo chciałby poczuć klimat jak z amerykańskich filmów. Już wkrótce będzie ku temu okazja. Norris Garner, światowej rangi charyzmatyczny instruktor, wokalista, autor tekstów i muzyki gospel poprowadzi zajęcia.  

Gdzie i kiedy?

Warsztaty odbędą się w terminie 6-8 sierpnia 2021 r. od godziny 8 rano. Zakończy je koncert finałowy w wykonaniu uczestników warsztatów. Odbywać się będą w dwóch lokalizacjach – Miejskim Domu Kultury oraz hali sportowej Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni.

Jak zapisać się na warsztaty?

Informacje o warsztatach i zapisy odbywają się telefonicznie, pod podanymi numerami: +48 661 242 603,  +48 512 195 004

Oraz poprzez stronę Facebook Stowarzyszenia Gospel nad Rabą:  https://www.facebook.com/gospelnadraba

Muzyka Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki sakralnej, której początki sięgają XIX-wiecznej kultury czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. W muzyce tej dominuje wokal , a teksty mają charakter chrześcijański. Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals (pieśni tworzone przez niewolników murzyńskich, mające treść i charakter religijny. Opierały się na schemacie: do śpiewanej przez lidera frazy tłum dośpiewywał dalszy ciąg. Początkowo zupełnie nie były uznawane przez białych ludzi, jednak pod koniec XIX w. zaczęły przenikać także do ich kultury, aby w końcu stać się jedną z gałęzi amerykańskiej muzyki ludowej) i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce, a sam gospel rozwija się w rozmaitych nurtach, od konserwatywnych po awangardowe, podejmowany przez kolejne pokolenia chrześcijan na całym świecie. Obecnie współistnieją obok siebie zarówno klasyczny gospel, jak i jego nowoczesne odmiany, m.in. praise & worship.

fot.: Facebook Stowarzyszenie Gospel nad Rabą

Plakat informacyjny, grafika: Tomasz Majewski

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje