niedziela, 30 sierpnia 2020 21:21

Grzymałów: Te lalki to prawdziwe dzieła sztuki. Niecodzienna wystawa nie tylko dla dzieci

Autor Mirosław Haładyj
Grzymałów: Te lalki to prawdziwe dzieła sztuki. Niecodzienna wystawa nie tylko dla dzieci

W Dworze w Jabłoniowym Sadzie w Grzymałowie 29 sierpnia o godz. 17:00 została otwarta wystawa lalek porcelanowych ze zbiorów kolekcjonerki Teresy Waydowicz. Będzie udostępniona dla zwiedzających do końca września.

Lalki porcelanowe zbierane od ponad 30 lat przez panią Teresę Waydowicz tworzą imponującą kolekcję. Liczy ona już około 1400 eksponatów. Uzupełnieniem zbiorów są również mebelki, wózki, powozy, huśtawki, a także mnóstwo drobniejszych detali. Kolekcja gościła już na kilku wystawach w Polsce, czeka również na jakieś stałe miejsce do ekspozycji.

Wszystkie zgromadzone lalki zachowały oryginalne stroje, niektóre są wyposażone w pozytywki i mają ruchome części. Wśród lalek są takie rarytasy jak lalka z przełomu XIX i XX wieku wykonana w manufakturze najsłynniejszego twórcy Armanda Marseille’a, a także dzieła wyprodukowane przez działającą od 1964 roku w Pensylwanii firmę Franklin Mint.

W kolekcji nie ma dwóch identycznych obiektów. Każda lalka jest inna, ma strój, fryzurę i makijaż dopasowane do postaci czy epoki jaką ma reprezentować, to dlatego, że choć głowy lalek często powstają z tej samej matrycy to wykańczane są ręcznie, jak małe dzieła sztuki. Jedne mają „dorosłe” proporcje, inne znów bardziej przypominają dzieci.

Lalki można pogrupować tematycznie, np. te w strojach ślubnych, księżniczki, czarownice, czy też w ubraniach regionalnych, a także lalki muzykujące. Każda z nich ma swoją historię i chętnie się nią podzieli z Wami na tej wystawie.

Zwiedzanie od środy do niedzieli w godzinach 11.00 – 18.00. Organizatorzy zapraszają zarówno dorosłych jak i dzieci oraz młodzież szkolną. Zgłoszenia grup zwiedzających pod numerami telefonów:  785 179 919,  609 612 044.

Organizacja: Fundacja im. Władysława Żeleńskiego
Współorganizacja: Gmina Słaboszów oraz Starostwo Powiatowe w Miechowie.
Fot. i inf.: Fundacja im. Władysława Żeleńskiego

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka