piątek, 25 września 2020 13:50

Historia legalizacji zakładów sportowych w Polsce

Autor Artykuł sponsorowany
Historia legalizacji zakładów sportowych w Polsce

Trudno w to uwierzyć, ale od zawarcia pierwszego oficjalnego zakładu sportowego w Polsce minęło już ponad 100 lat. Historia tego wydarzenia sięga czasów I wojny światowej, kiedy to 28 maja 1917 roku można było wytypować dokładny rezultat meczu Polonia Warszawa – Legia Warszawa. Spotkanie zakończyło się wtedy wynikiem remisowym 1-1, a przed meczem możliwość zawierania kuponów mieli tylko i wyłącznie działacze klubowi.

Obowiązywał regulamin, który pozwalał na obstawienie dowolnej liczby kuponów, ale przy szczególnym zakazie odsprzedawania lub odstępowania ich osobom trzecim. Zakłady zawierano wtedy w siedzibie klubu Polonii Warszawa przy ulicy Zgody 12. Było to kultowe miejsce i pierwsze związane z zakładami. Jeżeli komuś udawało się poprawnie wytypować wynik danego meczu, to szczęśliwcy byli wyczytywani na specjalnym klubowym apelu. W momencie braku poprawnych wyników pula nagród finansowych do podziału przechodziła na następny mecz.

Aż do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zawieranie zakładów wyglądało właśnie w ten sposób. Z czasem jednak możliwość obstawiania dostali również kibice klubowi. Cały system bukmacherski działał na granicy legalności, były określone zasady co do udziału w grze, wysokości stawek oraz nietykalności cielesnej osób sprzedających zakłady. Do udziału w zakładach zachęcały głównie gazety i bezpośrednio osoby na stadionie.

25 stycznia 1956 roku doszło do przełomu i nastąpiło przejęcie rynku zakładów sportowych przez monopol państwowy. Dokładnie tego dnia wydano rozporządzenie Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, które powołało państwowe przedsiębiorstwo - Totalizator Sportowy.

W tym samym roku powstała już pierwsza kolektura w Polsce, zlokalizowana w Warszawie. Poza możliwością obstawiania polskiej ligi, wprowadzono też zakłady na ligę angielską. Totalizator Sportowy był pionierem w przyjmowaniu zakładów.

Rozwój legalnych bukmacherów w Polsce w latach 90-tych

Bukmacherem, który może pochwalić się tytułem pierwszego legalnego bukmachera w Polsce jest Totolotek, który na podstawie zezwolenia nr. AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485 wydanego przez Ministerstwo Finansów, ma możliwość od 1992 roku świadczyć usługi mające na celu zawieranie zakładów sportowych.

Coraz większe zainteresowanie ludzi rynkiem bukmacherskim i sportem spowodowało ogromny rozwój tej branży. Dlatego nie trzeba było długo czekać na powstanie kolejnych dwóch firm, które jak się okazało staną się najbardziej popularnymi i największymi jeżeli chodzi o zaplecze kadrowe i kapitałowe.

W 1996 roku powstała Fortuna (początkowo nosiła nazwę Profesjonał), która rozpoczęła działalność na podstawie zezwolenia nr. SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Obecnie bukmacher ten posiada największą ilość punktów naziemnych w Polsce, bo ich liczba sięga prawie 600.

Rok 1997 to powstanie kolejnego bukmachera Star-Typ Sport, czyli STS. Ministerstwo Finansów wydało mu zezwolenie nr. SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12 i od tamtej pory firma prężnie się rozwija. Na tę chwilę zatrudnia ponad 1500 osób, obsługuje ponad 400 punktów naziemnych i posiada ponad 50 procent udziałów na całym rynku bukmacherskim w Polsce.

Obecnie kilkunastu bukmacherów działa w pełni legalnie w naszym państwie i tylko w takich firmach, które dostały zezwolenie Ministerstwa Finansów ludzie mogą obstawiać mecze. Przed rozpoczęciem swojej przygody z zakładami sportowymi warto poznać więcej informacji o bukmacherach.

Powstawanie stron bukmacherskich w Internecie

Rozwój technologii na przełomie XIX i XX wieku doprowadził do kolejnego przełomu na rynku bukmacherskim. Zaczęły powstawać strony online, które pozwalały bez wychodzenia z domu zawierać zakłady sportowe. Bukmacherzy już nie skupiali się wyłącznie na punktach stacjonarnych zlokalizowanych w miastach, ale poświęcili się bardziej rozwijaniem swoich stron w Internecie, bo w tym zaczął być zauważalny największy potencjał. Obecnie ponad 80% kuponów jest zawieranych online, to pokazuje wyraźne odwrócenie trendu. Nie należy jednak zapominać, że taka łatwość i powszechna dostępność może być szkodliwa dla wielu osób i nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego nie należy zapominać o zdrowym rozsądku i przemyślanych decyzjach. Obecnie każdy bukmacher posiada swoją stronę internetową, a wielu z nich udostępniło również aplikacje mobilne swoim użytkownikom.

Nowa rzeczywistość dla bukmacherów w XXI wieku

Obecnie działalność bukmacherów w strefie online również została uregulowana prawnie na podstawie nowelizacji ustawy hazardowej, która weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku.

Główne postanowienia tej ustawy to:

·         Wymóg posiadania zezwolenia wydanego przez Ministerstwo Finansów na prowadzenie działalności zawierania zakładów wzajemnych online.

·         Konieczność weryfikacji pełnoletności użytkowników zakładających konto na stronie bukmacherskiej dokumentem tożsamości.

·         Powstanie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, który będzie umieszczał nielegalne strony na czarnej liście.

·         Podatek od stawki wynosi 12%, a od wygranej ponad 2280 złotych jego wysokość to 10%

·         Ogromne kary finansowe za nieprzestrzeganie założeń ustawy.

Od ponad 20 lat branża bukmacherska rozwija się w zawrotnym tempie i w przyszłości analitycy prognozują jej coraz większy udział w rynku. Należy jednak pamiętać aby korzystać z takich usług rozważnie, bo zawieranie zakładów sportowych to jednak hazard i może prowadzić do uzależnienia.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka