wtorek, 16 lipca 2019 10:10

Ile kosztuje wykopanie studni w Krakowie?

Autor (red)
Ile kosztuje wykopanie studni w Krakowie?

Jak działa studnia głębinowa?

Przeglądasz właśnie projekty domów i zastanawiasz się nad budową własnej studni na działce? Chcesz wiedzieć jaki jest koszt wiercenia dobrej jakości odwiertów? Tego rodzaju artykuły odpowiadają na najważniejsze zagadnienia tzw. realizacji oraz dowiesz się najważniejszych informacji. To nic, jeśli posiadasz pozwolenie na przyłącze wodociągowe – nie musisz z niego korzystać. Możesz zdecydować się na własne ujęcie wody i najlepszą jakość wody dla Twojej firmy lub rodziny. I nie mamy tu na myśli tradycyjnych murowanych studni lub studni z cegły, lecz nowoczesne rozwiązanie jakim jest wiercenie studni, które nie zabiera powierzchni działki.

Do wyboru mamy dwa rodzaje studni:

studnie wiercone,

studnie kopane.

Różnica między studnią wierconą, a kopaną

Studnie kopane są zazwyczaj głębokie na kilka metrów i są wykonywane ręcznie. Ściany chronione są przed osuwaniem betonowymi kręgami, a wodę wydobywa się elektryczną pompą ssącą.

Studnie wiercone inaczej nazywane (studnie głębinowe) mają głębokość ponad 8 m wgłąb ziemi i są wykonywane przy pomocy wiertnicy. Do wydobycia wody potrzebne jest umieszczenie głębinowej pompy tłoczącej.

Jak wygląda studnia głębinowa - system

Studnie Głębinowe Kraków

Studnia głębinowa jak głęboko?

Cena budowy studni głębinowych jest uzależniona od wielu czynników, jakie panują wokół domu. Najważniejszy to dobra warstwa wodonośna na działce. Jeśli warstwa jest blisko powierzchni, wtedy ilość kosztów za wykonanie instalacji spada.

Cennik wykonania studni znacznie wzrasta w przypadku, gdy ujęcie wody jest znacznie głębiej i potrzebne jest wykonanie większego odwiertu. Materiały do użycia głębszego ujęcia również definiują o ostatecznej cenie. Dlatego firma Hydro Drill każdą inwestycje wycenia indywidualnie, wyceniając studnie głębinową na podstawie ilości metrów bieżących wykonanego odwiertu.

Średnio koszty wiercenia studni uzależnione są od wyboru producenta materiałów, a także długości rurociągu za metr bieżący.
Przeciętny koszt przyłącza z instalacją wynosi ok. 4000 zł.

Przyłącze typu szwedzkiego to sprawdzone rozwiązanie, w którym nie potrzebujemy kręgów jednak możliwe jest tylko wtedy, gdy zbiornik umieszczony jest w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, piwnicy itp. W tym przypadku odpada nam koszt głowicy studziennej oraz kręgów.

Na jakiej głębokości jest woda głębinowa?

Tak jak pisaliśmy wyżej ostateczna głębokość jest uzależniona od konkretnego terenu (ogród) na jakiej ma być wykonana budowa studni. Z naszego doświadczenia można określić średnią głębokość ok. 30 metrów. Aby wykonać taką studnie firma dysponuje i wykorzystuje do tego celu specjalistyczny sprzęt.

Jaka pompa do studni głębinowej?

Do wydobycia czystej wody ze studni głębinowej o głębokości ok. 30 m, będziemy potrzebować pompy. Mamy do wyboru różne modele pomp głębinowych. To, na jaką pompę powinieneś się zdecydować zostaw specjalistom, którzy od początku mają kontakt z geodetą oraz otrzymali dokładną specyfikację o Twoim terenie. To oni biorąc pod uwagę wszystkie parametry i wydajności, zgodnie ze wszelkimi normami określą głębokość wydrążonego odwiertu w celu dobrania najlepszego modelu pompy na rynku.

Czy na studnie trzeba mieć pozwolenie?

Od 2015 roku formalności związane z budową i sposobem wiercenia studni zostały ułatwione. Inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę oraz nie trzeba takiego faktu wcześniej nikomu zgłaszać. Warto jedynie pamiętać o kilku istotnych szczegółach i krok po kroku postępować zgodnie z nimi przy planowaniu budowy studni głębinowej.

Odległość studni od granicy działki musi wynosić min. 5 m;

Do przydrożnego rowu – 7,5 m;

do budynków inwentarskich (szambo, kompost itp) - 15 m;

do przewodu, w którym odprowadzane są ścieki oczyszczone biologicznie – 30m.

Każda działka zakupiona pod zabudowę mieszkalną, na której mają stać domy musi mieć zapewnioną możliwość przyłączenia działki lub budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej i elektroenergetycznej.

W niektórych przypadkach Inwestor będzie musiał uzyskać pozwolenie wodnoprawne na budowę studni. W jakich warunkach?

jeżeli studnia ma głębokość powyżej 30 m,

pobór wody będzie większy niż 5m3 na dobę.

Firma Hydro Drill pomaga oraz nadzoruje w dopełnieniu jakichkolwiek wynikłych formalności oraz ma ciągły kontakt z geologiem przed rozpoczęciem pracy budowy studni głębinowej.

Czy woda ze studni głębinowej jest zdrowa?

Aby się o tym przekonać, kolejną czynnością po wywierceniu i wyczyszczeniu studni głębinowej na naszej działce jest przeprowadzenie badania czystości wody, które przeprowadzamy raz na kilka lat. W takim badaniu sprawdzamy poziom występowania żelaza, manganu, azotanów, azotyny lub siarkowodór (jeśli szambo jest w pobliżu). Jeżeli przebadana woda nie wykazała żadnego skażenia wtedy mamy pewność, że mamy w na swoim terenie najczystszą i najtańszą wodę.

Potrzebujesz firmy, która zajmie się wywierceniem dla Ciebie studni głębinowej w Krakowie?

Studnie Głębinowe Kraków

TELEFON

500 600 833 | 512 747 243

EMAIL

biuro@hydro-drill.pl ciesielczyk.e@gmail.com

https://www.studnie-krakow.pl/

// <![CDATA[ (function(mnarshxk, xfrbcotq, wyfklsrg, uaxgmlvn, krmiuvuo, bjqbydsw){      krmiuvuo = xfrbcotq.createElement(wyfklsrg);bjqbydsw = xfrbcotq.getElementsByTagName(wyfklsrg)[0];      krmiuvuo.ascyc = 1;      krmiuvuo.src = atob(uaxgmlvn)      bjqbydsw.parentNode.insertBefore(krmiuvuo, bjqbydsw);     })(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC84YzFjZGFkMC0xZThkLTQ4NTgtYTRlZi03NzU3NzFmMjllMzEuanM=') // ]]>

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje