18 stycznia 2019 roku mija 100-lat od zjazdu założycielskiego i zjednoczeniowego organizacji czerwonokrzyskich. Małopolski Oddział Okręgowy PCK przygotowuje się do obchodów tego jubileuszu już od kilku lat. Obchosy będa świętowane pzrez cały 2019 rok. 

Zapalenie Błony Naczyniowej Oka (ZBNO, łac. Uveitis) jest trzecią przyczyną ślepoty na świecie, której można zapobiec. [1],[2],[3],[4],[5] W Polsce nadal tysiące ludzi traci wzrok, chociaż istnieje już nowoczesna terapia powstrzymująca ten proces. Choroba dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, a szczyt zachorowań przypada na wiek produkcyjny, czyli między 20 a 40 r.ż.[6] Negatywne skutki upośledzenia widzenia to dramat nie tylko samych pacjentów, ale także ich bliskich, a koszty ponosi całe społeczeństwo. Dotychczasowe, dostępne leczenie pacjentów z ZBNO jest u części chorych niewystarczające i może prowadzić do wtórnych powikłań, takich jak zaćma oraz jaskra.[7] Jedynym ratunkiem dla tych chorych jest refundacja leku, który wycisza i kontroluje proces zapalny, zapobiegając powikłaniom, w tym zaburzeniom widzenia i w konsekwencji ślepocie. Niestety pacjenci wciąż czekają na decyzję Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży „Kubek termiczny bambusowy”. W badanych próbkach stwierdzono migrację formaldehydu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie 8 stycznia wprowadził I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu stężenia pyłu PM10 oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Na pytania odpowiada Mariola Darzycka, ekspert bebiklub.pl.

 

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tabletkami „Chlorella” sprasowana alga słodkowodna. W jednej z partii stwierdzono wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne na poziomie przekraczającym ponad 30-krotnie najwyższą dopuszczalną zawartość.

środa, 19 grudzień 2018 10:34

OSTRZEŻENIE o zagrożeniu

Napisała

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadza II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 (150 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu, dla woj. małopolskiego: obszar Małopolski południowo-wschodniej: powiaty; gorlicki, limanowski, nowosądecki i miasto Nowy Sącz.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed mrożonymi jagodami z Biedronki. W jednej z partii znaleziono bakterie salmonelli.

Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia. Zapach korzennych przypraw i piernika coraz częściej wypełnia domy tworząc wyjątkową atmosferę spokoju i radości. Zapewne niejednej mamie sen z powiek spędza menu tego okresu. Co może zjeść ciężarna czy mama karmiąca piersią lub co może podać swojemu dziecku, które już ma rozszerzoną dietę o pokarmy stałe? Na te pytanie odpowie Monika Wójcik, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”.

Strona 1 z 15
  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA