wtorek, 24 września 2019 06:57

Jak dobrać dla siebie odpowiednią dietę?

Autor Piotr Sosin
Jak dobrać dla siebie odpowiednią dietę?

Wybór odpowiedniej dla siebie diety jest bardzo ważny, jeżeli chcemy schudnąć, nabrać masy albo utrzymać dotychczasową masę ciała. Odpowiednia dieta gwarantuje nam zdrowie i poprawnie działający mechanizm metaboliczny. Dlaczego jedzenie ma tak ważny wpływ w naszym życiu? Dlaczego powinniśmy zwracać uwagę, na to, co jemy?

(Zobacz zdrowy catering dietetyczny w Warszawie https://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-warszawa/)

Czym jest dieta?

Większość ludzi pod pojęciem dietę rozumiem procesy odchudzające. Jest to błąd. Dieta to nic innego jak sposób odżywiania. Oczywiście są różne typy i rodzaje diet, które podlegają indywidualnym wyborom.

(Czy we Wrocławiu jest dobry catering dietetyczny - https://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-wroclaw/)

Termin dieta, powinniśmy rozumieć jako racjonalne i mądre odżywianie. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, zawierać od trzech do pięciu posiłków dziennie. Powinna składać się tylko i wyłącznie z najwyższej jakości produktów, nieprzetworzonych, bezcukrowych oraz bogatych w białko.

Z terminem dieta związana jest piramida żywienia, w którą zawsze możemy zerknąć i dowiedzieć się które produkty są najważniejsze dla naszego organizmu. (Skuteczny i zdrowy catering dietetyczny - https://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-katowice/)

Jak powinny wyglądać codziennie posiłki?

Chcąc rozpocząć racjonalne odżywianie się, poznając przy tym tajniki dobrej formy i długiego zdrowia należy zacząć od podstaw.

Aby przyspieszyć działanie metabolizmu, a tym samym poprawić perystaltykę jelit, należy nauczyć organizm jedzenia 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu. Jedzone posiłki powinny być niewielkie, ale bogate w odpowiednie substancje odżywcze. Należy przygotowywać codziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację.

Oczywiście należy całkowicie wyeliminować z diety cukier, produkty przetworzone oraz te bogate w tłuszcz zwierzęcy. Nie należy rezygnować z tłuszczu, ale trzeba postawić na tłuszcz roślinny. Mowa tutaj między innymi o: awokado, orzechach, oliwie z oliwek czy tłustych rybach.

Ponadto codziennie należy wypijać jak najwięcej wody, minimum 2 l. Oprócz tego należy się regularnie ruszać, aby pobudzić organizm i poprawić krążenie.

Jeżeli ktoś chcę rozpocząć dietę wegańską, wegetariańską lub wolną od laktozy, jak najbardziej jest to możliwe. Należy to jednak robić świadomie i z głową. Trzeba wcześniej bardzo dobrze zapoznać się z zasadami danej diety, aby nie wyrządzić organizmowi krzywdy.

Należy zastępować odpowiednie składniki, w taki sposób, aby dostarczyć organizmowi tego, co niezbędne. Przede wszystkim należy słuchać swojego organizmu, obserwować go. Jeżeli dany rodzaj odżywiania spełnia swoją funkcję, a my czujemy się dobrze, to najprawdopodobniej wybraliśmy dietę odpowiednią dla siebie. Jeżeli wiemy, że dany styl odżywiania źle wpływa na kondycję naszych włosów, zauważyliśmy nadmierne wypryski na twarzy, to warto wyeliminować produkt uczulający.

Co daje odpowiednio dobrana dieta?

Odpowiednio dobrana dieta daje przede wszystkim zdrowie. Eliminując z naszego jadłospisu cukry proste, tłuszcze odzwierzęce oraz używki, dajemy naszemu organizmowi więcej energii i korzyści.

Postawienie na owoce i warzywa wzbogaca nasz organizm w niezbędne dla życia witaminy. Białko daje siłę naszym mięśniom, a my czujemy się sprawniejsi i silniejsi. Co więcej, wybór zdrowego odżywiania przyspieszam pracę naszych jelit, ułatwiając nam codzienne wypróżnianie.

Produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce wspomagają nasze serce, układ odpornościowy i układ krążenia. Nie zatykają się żyły, a my mamy mniejsze szanse na wystąpienie zawału lub udaru. Odpowiednio zbilansowana dieta chroni nas naprawdę od wielu chorób, są to między innymi: cukrzyca, nadwaga choroby krążenia.


Na bardzo wiele chorób duży wpływ ma prawidłowe lub nieprawidłowe odżywianie. Jeżeli sami nie potrafimy ułożyć sobie odpowiedniej diety, najlepiej udać się po poradę do dietetyka lub trenera personalnego. Są to osoby, które wytłumaczą od podstaw, na czym polega prawidłowe odżywianie się i prawidłowy styl życia. Warto pomyśleć o swoim zdrowiu, zdrowiu swoich bliskich oraz wspólnej przyszłości. Znalezienie odpowiedniej diety dla siebie jest niezwykle proste, wystarczy tylko chcieć.

Styl Życia - najnowsze informacje