poniedziałek, 16 września 2019 08:08

Jak efektywnie palić węglem oraz gdzie kupować dobrej jakości opał?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak efektywnie palić węglem oraz gdzie kupować dobrej jakości opał?

Palenie węglem jest jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domu w naszym kraju. Węgiel to paliwo łatwo dostępne i oferowane w atrakcyjnych cenach, a jednocześnie gwarantujące wystarczającą kaloryczność do zapewnienia odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Aby osiągnąć maksymalne korzyści z palenia węglem, warto kupować dobrej jakości opał, taki jak kostka, orzech lub ekogroszek. Dodatkowe stosowanie sprawdzonych zasad podczas eksploatacji pieca będzie gwarancją efektywnego spalania każdego rodzaju węgla.

Jak efektywnie palić węglem?

Niewłaściwa technika palenia jest częstym błędem w naszym kraju – powoduje gorszą efektywność spalania węgla, a zarazem generuje duże ilości dymu i nieprzyjemnego zapachu. Tymczasem prawidłowe stosowanie węgla pozwala ogrzewać praktycznie bez dymu, a jednocześnie oszczędzić nawet 30% paliwa.

Przede wszystkim powinno układać się podpałkę i rozpalać ogień od góry paliwa. Pozwoli to na jego powolne i stopniowe rozżarzanie się, sprzyjając niespiesznemu odgazowaniu paliwa – a co za tym idzie, produkcją minimalnej ilości dymu. Jest to tak zwane spalanie współprądowe, gdzie paliwo i powietrze podawane są od dołu. Ponadto dobrą praktyką jest dokładanie węgla obok żaru, a nie na niego. Dzięki temu odgazowuje się tylko warstwa opału, która styka się z żarem, generując znikome ilości gazów. Ta metoda jest nazywana spalaniem krzyżowym, w trakcie którego paliwo podaje się od boku, a powietrze od dołu. Obie te praktyki przyczyniają się do znacznego zmniejszenia emisji gazów, które skutecznie się dopalając, pozwalają na uzyskanie przezroczystych i nie śmierdzących spalin. Dobrym połączeniem tych dwóch metod jest rozpalanie od góry, a gdy opał się kończy – dokładanie go od strony bocznej.

Używane paliwo powinno być zawsze suche i dokładane w niewielkich porcjach. Jego zbyt duża ilość utrudnia to zapłon i ogranicza dostęp tlenu przez co wytwarzane są istotne ilości smoły i cząsteczek, które osadzają się na ściankach komina i ulatniają do atmosfery. Warto pamiętać również o utrzymywaniu stałej, odpowiednio wysokiej temperatury w piecu, pozwalającej na skuteczne spalanie węgla.

Oprócz prawidłowej techniki rozpalania równie ważna jest jakość opału. Dobry węgiel Poznań powinien charakteryzować się wysoką wartością opałową, a rozmiar jego ziaren musi być dobrany do typu posiadanego pieca. Najdroższy ekogroszek niekoniecznie będzie najlepszy w każdym przypadku. Warto sprawdzić dokumentację kotła i wybierać paliwo, którego wartość opałowa i rozmiar są zalecane przez producenta pieca.

Gdzie kupować opał dobrej jakości?

Wysokiej klasy węgiel posiada bardzo dobre parametry, dzięki czemu nie spieka się i pozostawia niewielkie ilości popiołu. Z tego względu warto zaopatrywać się w opał u sprawdzonego dystrybutora. Rzetelny sprzedawca będzie oferował paliwo suche, które spełnia określone normy i nie jest zanieczyszczone dodatkami piasku czy innych sortymentów. Dodatkowe posiadanie certyfikatu Autoryzowanego Sprzedawcy Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. jest gwarancją zakupu węgla ze sprawdzonego źródła. Z tego powodu warto kupować opał składach budowlanych, które posiadają duży wybór paliwa oraz wieloletnie doświadczenie w jego sprzedaży, poparte odpowiednią dokumentacją i wiedzą.

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje