wtorek, 9 lipca 2019 15:33

Jak poprawić owal twarzy?

Autor (red)
Jak poprawić owal twarzy?

Starzenie się twarzy to nie tylko zmarszczki czy przebarwienia. To także tzw. opadanie twarzy, które zaburza owal twarzy i nadaje jej zmęczonego, smutnego wyrazu. Medycyna estetyczna skutecznie radzi sobie z wszelkimi oznakami starzenia, redukując zarówno zmiany miejscowe, takie jak zmarszczki, jak i umożliwiając korektę owalu twarzy. Czy takie zabiegi są inwazyjne? I w jakim zakresie mogą wpłynąć na poprawę wyglądu? Porozmawiamy o tym z ekspertem – dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej kliniki medycyny Neonia z Krakowa Ewą Kopycińską.

- W jaki sposób upływający czas wpływa na nasze rysy twarzy?

Procesy starzenia dotyczą każdego z nas – i wcześniej czy później odbijają się niekorzystnie na wyglądzie naszej twarzy. Około 40 roku życia zmiany te zaczynają kształtować owal twarzy – twarz sprawia wrażenie, jakby delikatnie opadała i poddawała się działaniu siły grawitacji. Zauważalne wówczas zmiany to przede wszystkim złagodzenie linii żuchwy, pojawienie się tzw. chomików poniżej policzków, pogłębienie się bruzd nosowo – wargowych oraz bruzd marionetek. Mogą pojawić się opadające powieki, obniżają się kąciki warg, zwężeniu ulega czerwień wargowa. Ponadto policzki mogą się zapadać. Można to łatwo zobrazować w ten sposób, że młoda twarz najczęściej wpisuje się w kształt trójkąta, natomiast z upływem lat – w kształt odwróconego trójkąta. Dolna linia twarzy zaczyna się poszerzać, a górna – zwłaszcza skronie i policzki – zwężać.

- Z czego wynikają takie niekorzystne zmiany w wyglądzie?

Przyczyn jest kilka. Jedną z nich jest postępujący fizjologicznie wraz z wiekiem spadek syntezy kolagenu i elastyny, co prowadzi do utraty elastyczności skóry i spadku jej gęstości. Ponadto dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej w takich okolicach twarzy jak skronie czy policzki. Do tego dochodzi pogłębianie się zmarszczek mimicznych, a także osłabienia mięśni twarzy.

- Odmładzanie twarzy powinno się zatem koncentrować nie tylko na likwidowaniu pojedynczych zmarszczek, ale przede wszystkim – na przywróceniu owalu twarzy?

Rzeczywiście, młoda osoba ze zmarszczkami na czole czy w okolicy oczy na pierwszy rzut oka oceniona będzie na swój wiek. Natomiast osoba z rozmyta linią żuchwy, zapadniętymi policzkami i chomikami – zawsze będzie wyglądać po prostu staro. Odmładzanie powinno zatem polegać na kompleksowej poprawie wyglądu twarzy – zarówno w skali mikro, jak i makro.

- Jaki zabieg najlepiej sprawdzi się w celu korekty owalu twarzy?

Zabiegi modelujące twarz powinny być rekomendowane indywidualnie, po szczegółowej ocenie wyglądu twarzy. Do naszej dyspozycji pozostają takie profesjonalne zabiegi jak wypełnianie kwasem hialuronowym, nici liftingujące, lasery, osocze bogatopłytkowe https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/osocze-bogatoplytkowe/. Bardzo często stosuje się terapię łączoną, stanowiącą kombinacje kilku procedur. To najskuteczniejsze zabiegi na chomiki, podwójny podbródek, zapadnięte policzki. Należy pamiętać, że zazwyczaj wymagane jest wykonanie serii kilku zabiegów, aby osiągnąć pożądany efekt. Wyjątkiem są nici PDO – tu wystarczy jednorazowe wykonanie zabiegu. A efekty utrzymują się przez wiele lat.

- Na czym polega zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących?

Jeśli problemem, z którym zgłaszamy się do gabinetu medycyny estetycznej jest poprawa owalu twarzy, nici PDO to doskonały wybór. Zabieg polega na śródskórnym wprowadzeniu nici PDO. Nici wprowadzane są przy pomocy cienkiej kaniuli, a ilość wprowadzanych nici oraz ich lokalizacja zależy od tego, które obszary twarzy wymagają korekty. Nici PDO zakotwiczają się w skórze i podciągają ją do góry. Z czasem nici ulegają biodegradacji, jednak efekt zabiegu utrzymuje się znacznie dłużej, co wynika z powstania gęstej siatki włókien kolagenowych i utworzenia naturalnego rusztowania dla skóry w miejscu wprowadzenia nici. Zabieg z wykorzystaniem nici liftingujących doskonale sprawdza się w przypadku chomików, opadających brwi, wiotczenia policzków, pogłębionych bruzd nosowo – wargowych czy marionetki. Nici PDO mogą zlikwidować także fałdy podbródkowe.

- A jakie jest zastosowanie pozostałych wymienionych wcześniej zabiegów?

Wolumetria twarzy https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/wolumetria-twarzy/ z wykorzystaniem kwasu hialuronowego polega na modelowaniu twarzy kwasem hialuronowym. Uzupełnienie tych obszarów twarzy, którym potrzebne jest dodanie objętości, umożliwia przywrócenie harmonijnych proporcji twarzy. Kwas hialuronowy może być wykorzystany do modelowania nosa, ust, podbródka, policzków czy skroni. Zabieg ten daje natychmiastowe efekty, które utrzymują się do 24 miesięcy. Z kolei laser frakcyjny https://neonia.com.pl/laseroterapia/laser-frakcyjny-resurfacing/ wykorzystany może być w celu pobudzenia syntezy włókien kolagenowych skóry, zwiększenia jej gęstości i ujędrnienia. Przyczynia się to do wizualnej poprawy wyglądu twarzy. Efekt kompleksowego ujędrnienia skóry i jej remodelingu zapewnia także tzw. wampirzy lifting, czyli ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym. Wykonywanie tych zabiegów przyczynia się do poprawy kondycji skóry, a efekt widoczny jest przez wiele miesięcy. Do zalet tego typu zabiegów zaliczyć należy krótki czas trwania zabiegu, brak długiej rekonwalescencji oraz bezpieczeństwo.

Artykuł powstał we współpracy z: https://neonia.com.pl/

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje