poniedziałek, 20 kwietnia 2020 06:42

Jak wybrać dobrego przewoźnika międzynarodowego?

Autor Głos 24
Jak wybrać dobrego przewoźnika międzynarodowego?

Osoby zajmujące się spedycją doskonale wiedzą, że wybór przewoźnika nie jest prostą sprawą. Ofert jest naprawdę dużo, jednak nie każda firma transportowa zapewnia wysoki poziom usług, zatem czym kierować się przy wyborze by zyskać pewność, że towar dotrze na czas i w nienaruszonym stanie?

Firma z dużym doświadczeniem

Doświadczenie to wartość, którą ciężko przecenić, zwłaszcza gdy chodzi o transport międzynarodowy, który wiąże się ze znajomością przepisów obowiązujących w różnych krajach, specyfiką tych państw oraz ich urzędników, sprawnym poruszaniem się po lokalnych trasach.

Warto więc sprawdzić, czy zamawiając na przykład transport Słowenia przewoźnik już realizował zamówienia do tego kraju. Rozeznanie w przepisach i miejscowych zwyczajach jest szczególnie ważne, gdy transport odbywa się do państwa spoza unijnej wspólnoty.

Profesjonalne usługi

Transport to pojęcie bardzo ogólne. Inaczej organizowany jest przewóz mebli bądź ubrań, a inaczej transport towarów pochodzenia zwierzęcego, który wymaga specjalnych pojazdów, na przykład chłodni, oraz zapewnienia idealnej temperatury i wilgotności w przestrzeni ładunkowej. To samo dotyczy towarów podatnych na zniszczenie, jak szkło czy dzieła sztuki.

Zabezpieczenie towaru oraz jego bezpieczny przewóz to odpowiedzialność przewoźnika, lepiej jednak mieć pewność, że firma transportowa korzysta z nowoczesnych rozwiązań i ma odpowiedzialnych kierowców – to lepsze niż późniejsze dochodzenie roszczeń i liczenie strat wynikłych z opóźnienia w dostawie zamówionego towaru.

Specjalne zamówienia

Przewoźnik dysponujący bogatą flotą pojazdów jest w stanie przewieźć towary różnego rodzaju i zazwyczaj jest bardziej elastyczny, gdy chodzi o nietypowe zamówienia. Transport ładunków o niestandardowych rozmiarach i kształtach wymaga indywidualnego podejścia, dlatego warto się z tym zwrócić do przewoźnika, który miał już wcześniej do czynienia z podobnymi wyzwaniami i wie, jak sobie z takim towarem poradzić.

Niska cena nie zawsze się opłaca

Zawsze jest pokusa, by oszczędzić na kosztach transportu, ale takie podejście na ogół się nie opłaca. Lepiej unikać bardzo tanich usług, gdy w grę wchodzi cenny ładunek – nierzetelny przewoźnik może doprowadzić do takich strat, które przewyższą początkowe oszczędności. Złym pomysłem jest też oszczędzanie na ubezpieczeniu obejmującym wydarzenia losowe oraz na liczbie kierowców – przy dłuższych trasach, jak transport Chorwacja, kierowca musi mieć zastępcę, a jedna zmiana nie powinna trwać dłużej niż regulują to przepisy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje