sobota, 14 sierpnia 2021 18:43

Jaki odstęp czasu między szczepionką przeciw Covid-19 a jakąkolwiek inną szczepionką?

Autor Mirosław Haładyj
Jaki odstęp czasu między szczepionką przeciw Covid-19 a jakąkolwiek inną szczepionką?

Zgodnie z najnowszymi stanowiskami Amerykańskiej Akademii Pediatrii oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób nie zaleca się już konieczności zachowania określonego odstępu pomiędzy szczepieniem przeciw COVID-19 oraz innymi szczepieniami. Dotyczy to szczepień nastolatków i szczepień dorosłych.

Na początku programu szczepień przeciw COVID-19 zalecano, aby zachowywać odstęp min 14 dni pomiędzy podaniem szczepionki przeciw COVID-19 oraz jakiekolwiek innej szczepionki. Celem było uniknięcie ewentualnego nałożenia się niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) z niepożądanymi odczynami po szczepionce przeciw COVID-19. Odstęp 14 dni wynikał z procedury badania klinicznego, gdzie takie postępowanie obowiązywało. Szczepionki przeciw COVID-19, tak mRNA jak i wektorowe, nie zawierają jednak zdolnego do replikacji wirusa. Stąd też można w ich przypadku zastosować ogólne wymagania dotyczące podawania szczepionek, zgodnie z którymi wymagany odstęp czasu 30 dni, dotyczy jedynie sytuacji, kiedy podajemy dwie żywe szczepionki.

Obecnie na podstawie doświadczeń w realizacji programu szczepień przeciw COVID-19 oraz znanego mechanizmu działania szczepionek przeciw COVID-19, eksperci złagodzili wyjściowe zalecenia. Inną szczepionkę można podać w dowolnym czasie od szczepionki przeciw COVID-19.

Zasada ta znalazła odzwierciedlenie również w uaktualnionych kwestionariuszach przed szczepieniem przeciw COVID-19.

W praktyce przy planowaniu terminów szczepień warto pamiętać, że po szczepieniu przeciw COVID-19, w ciągu pierwszych 2-3 dni mogą wystąpić, częściej niż po podaniu innych szczepionek, miejscowe i uogólnione niepożądane odczyny poszczepienne, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie.

Inf.: szczepienia.gov.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje