poniedziałek, 1 lutego 2021 14:03

Jakie kosmetyki stosować zimą?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie kosmetyki stosować zimą?

Wilgoć, silny wiatr, niskie temperatury, to czynniki, przed którymi powinnyśmy zabezpieczyć naszą skórę w okresie jesienno- zimowym. Mogą one powodować nadmierne przesuszenie naskórka, podrażnienia, łuszczenie się, ale również wzmożone przetłuszczanie skóry tłustej i nasilenie trądziku. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po specjalne kremy do twarzy. Balsamy do ciała i pomadki przeznaczone do zimowej pielęgnacji. Mają one bogatszą, cięższą konsystencję, niż te na lato, ponieważ ich zadaniem jest stworzenie na powierzchni skóry delikatnej warstwy ochronnej, która zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Sprawdź, jakie kosmetyki stosować zimą, aby cieszyć się zdrową i piękną skórą.

Co grozi naszej skórze zimą?

Zima to trudny okres dla skóry nie tylko ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz, opady deszczu i śniegu, ale również bardzo suche powietrze w pomieszczeniach (kaloryfery, klimatyzacja). Niekorzystnie na stan cery wpływają też duże wahania temperatur pomiędzy dworem a budynkami.
Jeśli odpowiednio nie zabezpieczymy naszej skóry, może ona ulec podrażnieniu zacząć, swędzieć, zaczerwienić się, nadmiernie łuszczyć.
Nadmierne wysuszenie przez wiatr oraz ciepłe i suche powietrze z klimatyzacji, czy w wyniku działania kaloryferów, zaszkodzą zarówno cerze suchej, jak i tłustej.
W przypadku tej pierwszej może pojawić się silne uczucie ściągnięcia, szorstkość, nadmierna wrażliwość na dotyk, a nawet ból. Szczególnie wrażliwa zimą staje się skóra atopowa, alergiczna i cera naczyniowa, o które o tej porze roku powinnyśmy dbać szczególnie troskliwie.
Z kolei w przypadku drugiej, paradoksalnie może jeszcze bardziej nasilić się łojotok i trądzik. Pamiętajmy, że również skóra tłusta i mieszana, jeśli zostanie naruszony naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka, może ulec przesuszeniu. Wtedy gruczoły łojowe zwiększą swoją aktywność, chcą przywrócić skórze nawilżenie, co będzie skutkować nasileniem się błyszczenia cery, zwiększeniem liczby nieestetycznych zaskórników, pryszczy i innych stanów zapalnych. Zaostrzyć może się przebieg takich chorób jak trądzik oraz łojotokowe zapalenie skóry.

Najlepszy krem do twarzy na zimę, czyli jaki?

Zimowy krem do twarzy ma za zadanie nie tylko nawilżać i odżywiać skórę, ale również chronić ją przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi wspomagając naturalny film ochronny skóry oraz łagodzić podrażnienia i zaczerwienienia.

Co powinno znaleźć się w składzie dobrego kremu na zimę?

1. Masła i oleje roślinne oraz woski:
- masło Shea,
- masło kakaowe,
- wosk pszczeli,
- olej jojoba,
- olej arganowy,
- olej z awokado,
- oliwa z oliwek,
- olej lniany,
- olej z nasion czarnuszki,
- olej ze słodkich migdałów,
- olej z kiełków pszenicy.
2. Substancje silnie nawilżające, regenerujące i łagodzące podrażnienia takie jak:
- aloes,
- gliceryna roślinna,
- mocznik,
- miód,
- D panthenol,
- allantoina.


Dobry krem na zimę ni powinien z kolei zawierać w składzie wody oraz alkoholi. Unikajmy także kosmetyków zawierających konserwanty na przykład benzoesan sodu czy parabeny, glikol propylenowy oraz barwniki i syntetyczne substancje zapachowe. Podrażniają one skórę i sprawiają, że jest ona mniej odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Czy zimą warto sięgać po specjalne balsamy do ciała i pomadki ochronne do ust?

Zdecydowanie tak. Naskórek na ustach jest szczególnie cienki i delikatny, wymaga więc specjalnej ochrony. Zapewnią nam ją natłuszczające ochronne pomadki na bazie wosku pszczelego, maseł roślinnych i olejów. Szukajmy w ich składzie również witaminy A oraz E i łagodzącego podrażnienia i kojącego popękane usta miodu.
Pomadkę ochronną do ust najlepiej nosić cały czas przy sobie i stosować kilkukrotnie w ciągu dnia, nie tylko na dworze, ale również w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, aby uchronić wrażliwą skórę ust przed przesuszeniem.

Zimą warto również zamienić lekkie balsamy do ciała na bardziej treściwe masła oraz naturalne oleje roślinne. Stosujmy je bezpośrednio na wilgotną skórę po codziennym prysznicu.
Dobroczynne oleje takie jak oliwa z oliwek, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej arganowy czy olej z pestek winogron, możemy też dodać do kąpieli w wannie. Wystarczy dwie łyżki wybranego oleju wlać do wanny wypełnionej ciepłą wodą i poleżeć w takiej odprężającej kąpieli przez 15 minut.

Nasza skóra z pewnością będzie nam wdzięczna- poprawi się jej nawilżenie elastyczność, jędrność i sprężystość, zniknie problem przesuszonych kolan i łokci oraz swędzenie i łuszczenie się naskórka. Do takiej zimowej odżywczej kąpieli warto dodać kilka kropli rozgrzewających olejków eterycznych na przykład cynamonowego, z paczuli, czy Ylang Ylang.
Zrezygnujmy z żeli pod prysznic i płynów do kąpieli zawierających agresywne detergenty takie jak laurosiarczan sodu. Aby umyć skórę, sięgajmy raczej po nawilżające mydła naturalne, delikatne olejki myjące do kąpieli, a w przypadku bardzo suchej, podrażnionej i alergicznej skóry sprawdzą się apteczne emolienty.

Pamiętajmy, że w trudnym dla skóry okresie jesienno- zimowym przez cały czas powinnyśmy stosować kosmetyki ochronne. Niestety wiele z nas sięga po nie dopiero wtedy, gdy kondycja skóry pogarsza się- pojawiają się zaczerwienienia, podrażnienia, pękają usta, a naskórek łuszczy się i swędzi.
Zadbajmy nie tylko o odpowiednie nawilżenie, odżywienie i natłuszczenie skóry, ale również o zabezpieczenie jej przed działaniem promieni słonecznych. Kupując zimowy krem do twarzy, sprawdźmy, czy zapewnia on ochronę UV.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka