środa, 24 maja 2023 11:26

Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem?

Autor Artykuł sponsorowany
Jakie są zasady bezpiecznej jazdy samochodem?

Podróże samochodem, zarówno te bliskie, jak i dalekie, powinny być zawsze bezpieczne. Poznaj zasady jazdy samochodem, których przestrzeganie pozwoli Ci za każdym razem szczęśliwie dotrzeć do celu.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa

Podstawową ochroną kierowcy oraz pasażerów w trakcie jazdy samochodem są pasy bezpieczeństwa. Ich zapinanie w Polsce jest obowiązkowe, a regulują to przepisy (Art. 39) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym. Brak zapiętych pasów w razie kontroli policyjnej skutkuje otrzymaniem mandatu w wysokości 100 złotych i ukaraniem kierowcy dwoma punktami karnymi.

Pasy bezpieczeństwa chronią przed obrażeniami na skutek wypadku i kolizji, a dokładniej przed wypadnięciem przez szybę lub uderzeniem w deskę rozdzielczą, czy przednie fotele.

Odpowiednie opony

Ogumienie jest jednym z najważniejszych elementów samochodu. To właśnie odpowiednio dobrane opony skracają drogę hamowania, zmniejszają ryzyko wystąpienia poślizgu oraz poprawiają osiągi samochodu.

Należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać stan bieżnika. Jego minimalnie dopuszczalna grubość wg. przepisów wynosi 1,6 mm. Kiedy przekroczysz tę wartość graniczną, należy wymienić opony na nowe.

Pamiętaj również o tym, aby zimą poruszać się po drodze na oponach zimowych, a latem – na letnich. Systematycznie odwiedzaj wulkanizatora, sprawdzaj szczelność wentyli w oponie, a także stan felg, aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo oraz zapewnić optymalną dynamikę jazdy w każdych warunkach pogodowych.

Regularna wymiana płynów eksploatacyjnych

Nie każdy właściciel pojazdów wie, że regularna wymiana i uzupełnianie płynów eksploatacyjnych wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Nawet niedostateczny poziom płynu do spryskiwaczy może przyczynić się do ograniczenia widoczności, co zwiększa ryzyko wypadku.

Systematycznie wymieniaj olej silnikowy, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy i płyn do spryskiwaczy. Jeśli chodzi o olej silnikowy, rób to, co 15-20 tysięcy przejechanych kilometrów. Miej na uwadze to, że jeśli odpowiednio zadbasz o płyny eksploatacyjne, unikniesz wielu niespodziewanych awarii podczas jazdy.

Jazda z dozwoloną prędkością

Najczęściej wypadki spowodowane są nadmierną prędkością. A jeśli do tego dojdzie zły stan nawierzchni drogi, trudne warunki pogodowe i brak doświadczenia, to o stłuczkę nietrudno. Dlatego zawsze poruszaj się z dozwoloną prędkością i dostosowuj ją do mijanych znaków. Na autostradach jest to do 140 km/h, na drogach ekspresowych dwujezdniowych – do 120 km/h, a na drogach ekspresowych jednojezdniowych – do 100 km/h. W terenie zabudowanym nie przekraczaj 50 km/h, a na drogach w strefie zamieszkania 20 km/h.

Zadbaj o kompleksowe ubezpieczenie samochodu

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC chroni przede wszystkim poszkodowanego w spowodowanym przez Ciebie wypadku – to właśnie on otrzyma odszkodowanie. Ty natomiast nie będziesz musiał pokrywać kosztów wyrządzonych przez siebie szkód.

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jego brak skutkuje karą, która zależna od płacy minimalnej. Jest to obecnie kwota 6980 zł.

Oprócz OC warto wykupić również ubezpieczenia dodatkowe. Jednym z popularniejszych jest      Autocasco, dzięki któremu ubezpieczasz swój pojazd     w razie uszkodzeń powstałych w wyniku wypadku lub kolizji,           aktów wandalizmu      czy działania sił natury.           Wybierając Pakiet      OC i AC, możesz liczyć na ochronę przed      skutkami nieprzewidzianych wydarzeń.

Kończy Ci się polisa OC, a może chciałbyś wykupić ubezpieczenie Autocasco? Zapoznaj się z ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego LINK4. Wejdź na stronę www.link4.pl. Znajdziesz tam intuicyjny Kalkulator online, dzięki któremu obliczysz wysokość składki bez wychodzenia z domu. Polisę możesz kupić także, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44. Inną opcją zapoznania się z ofertą jest także osobiste spotkanie z agentem współpracującym z LINK4. Sam zdecyduj, która forma kontaktu jest dla Ciebie najwygodniejsza!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka