poniedziałek, 16 września 2019 11:58

Jednoosobowa działalność gospodarcza, a usługi księgowe

Autor Artykuł sponsorowany
Jednoosobowa działalność gospodarcza, a usługi księgowe

Z uwagi na wymagania, dyktowane sytuacją na rynku pracy oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na usługodawców oraz wykwalifikowanych robotników, jednoosobowe działalności gospodarcze stały się bardzo popularną formą zatrudnienia. Należy rzec, samozatrudnienia. Jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, dzięki tej czynności nadawany jest numer REGON oraz jeśli dotąd nie został on przyporządkowany, numer NIP.

Każda działalność gospodarcza, nawet jednoosobowa wymaga prowadzenia dokumentacji księgowej, a ilość zadań, leżących po stronie właściciela - pracownika wyklucza najczęściej samodzielne prowadzenie księgowości. Wybór odpowiedniego biura rachunkowego powinien wiązać się z zakresem działań księgowych, koniecznych do zrealizowania, ilością wystawianych faktur. Czy jednoosobowa działalność gospodarcza powinna korzystać z tego samego biura księgowego, co właściciele firm, wystawiających co najmniej 100 faktur?

Usługi księgowe w Poznaniu dla jednoosobowych działalności

Od momentu rozpoczęcia jednoosobowej działalności gospodarczej, rzetelne biuro rachunkowe Poznań lub inne miasta, powinno służyć pomocą i radą w kwestiach rachunkowości. Na początku księgowa doradzi, jaką formę opodatkowania wybrać. Dla najmniejszych firm biura księgowe prowadzą prostą księgowość, w której zakresie ujmuje się rozliczanie comiesięczne firmy. Jeżeli przedsiębiorca wystawia mniej niż 10 faktur w ciągu miesiąca, opłaty za usługę będą najniższe. Do zadań biura rachunkowego w obsłudze księgowej działalności jednoosobowych zalicza się informowanie jej właściciela o nowościach w przepisach prawa, mających związek przede wszystkim z prowadzoną działalnością gospodarczą. Księgowa może wziąć na siebie odpowiedzialność za kontrolę skarbową oraz rozliczać coroczne zobowiązanie PIT, będące koniecznym elementem zeznań podatkowych. W tym przypadku usługi kadrowo - płacowe nie mają uwzględnienia.

Koszty obsługi księgowej dla jednoosobowej działalności

Koszty prowadzenia obsługi księgowej są bardzo zróżnicowane i zależne od wielu czynników. W zależności od renomy biura rachunkowego oraz jego lokalizacji ceny mogą kształtować się różnie. Duże, uznane biura księgowe w największych miastach będą droższe niż usługi w niewielkich miejscowościach. Działalności gospodarcze, współpracujące na zasadach uproszczonej księgowości, rozliczające nie więcej niż 10 dokumentów miesięcznie, poniosą koszt w przedziale od 80 do 120 zł za prowadzenie obsługi księgowej firmy (miesięcznie). Jeżeli dokumentów będzie więcej, około 100 miesięcznie, trzeba będzie zaplanować wydatek pomiędzy 280, a 400 zł miesięcznie. Prowadzenie pełnej księgowości jednoosobowej działalności, która generuje nie więcej niż 10 dokumentów miesięcznie, to koszt około 330 do 460 zł za wspomniany okres. Jeśli dokumentów jest około 100, na koszt obsługi księgowej należy przewidzieć comiesięcznie budżet w granicach 900 do 1300 zł. Obecnie duża konkurencyjność na rynku usług księgowych wymusza atrakcyjne ceny i oferty, a większość spraw można załatwić za pośrednictwem wymiany wiadomości elektronicznych. Udogodnienia w obsłudze księgowej są ważne, jednak jakość najważniejsza. Warto wybrać biuro, cieszące się uznaniem, a poszczególni pracownicy posiadają imienny certyfikat Ministerstwa Finansów, choć nie jest obowiązkowy.

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje