czwartek, 21 października 2021 04:41

Już dziś ponownie zawita do Suchej Beskidzkiej!

Autor Mirosław Haładyj
Już dziś ponownie zawita do Suchej Beskidzkiej!

Przeprowadzone 9 września w Suchej Beskidzkiej przez MD-Multi Diagnostica badania pod kątem występowania osteoporozy cieszyły się tak dużym powodzeniem, że wszyscy chętni mogli z nich skorzystać. Z tego względu realizujący je podmiot już dziś (21 października) ponownie ustawi w mieście osteobus.

Podobnie jak we wrześniu, tak i tym razem osteobus, czyli mobilna pracownia densytometryczna stanie przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej na ul. Szpitalnej 22. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Inf. i foto: UM Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje