poniedziałek, 28 października 2019 08:33

Kiedy warto skorzystać z usług adwokata?

Autor Piotr Sosin
Kiedy warto skorzystać z usług adwokata?

Adwokat to zawód, w stosunku do którego wiele osób ma mieszane uczucia. Z jednej strony lubimy mieć pomoc w sytuacji, gdy musimy poradzić sobie z trudnym zadaniem, a z drugiej może nam się wydawać, że nie jest to zawód całkiem etyczny, ponieważ zakłada bronienie w sądzie każdego, o ile ta osoba zapłaci. W rzeczywistości zawód adwokata jest jednak o wiele bardziej rozbudowany i nie ogranicza się tylko do aktywności podczas rozprawy - bardzo często skorzystanie z usług osoby biegle poruszającej się w naszym skomplikowanym prawie jest wręcz nieodzowne, aby nie napytać sobie biedy. Czym zatem zajmuje się adwokat poza salą sądową? Kiedy warto jest skonsultować się, zanim podejmiemy jakieś działania? Czy mając własną firmę warto jest zainwestować w stałą współpracę z kancelarią adwokacką?

1. Czym dokładnie zajmuje się adwokat?

2. Adwokat firmowy - konieczność czy zbytek?

3. Adwokat prywatnie - z jakimi sprawami może pomóc?

4. Nie tylko rozprawa sądowa

Czym dokładnie zajmuje się adwokat?

Większość osób na to pytanie słusznie odpowie, że adwokat zajmuje się prawem. Nie dotyczy to jednak jedynie sytuacji, gdzie sprawa kończy się rozstrzyganiem sporu w sądzie: do dobrego adwokata można przyjść z wieloma różnymi problemami wynikającymi z przepisów, jak np. niezrozumiały zapis w umowie czy problem z kwestiami spornymi w przypadku spadku. Niestety, nasz kraj nie może poszczycić się najprostszym i najbardziej skondensowanym prawem na świecie, w związku z czym często taka porada może stanowić o naszym zysku lub stracie na danym zagadnieniu.

Adwokat firmowy - konieczność czy zbytek?

Jeżeli prowadzimy firmę, prędzej czy później zetkniemy się z niejasnym prawem, dziwną interpretacją urzędu czy po prostu nieuczciwym klientem lub dostawcą. O ile na początku, gdy przedsiębiorstwo jest niewielkie, tańszą opcją będzie zatrudnianie prawnika do pojedynczych zdarzeń, o tyle z czasem powinniśmy uwzględnić stałą współpracę z kancelarią w ramach naszego firmowego budżetu. Prawne kwestie w firmie to w końcu nie tylko sytuacja, gdy ktoś uczynił coś na naszą szkodę, ale także konieczność konsultowania umów pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami, zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków czy nawet poprawne przechowywanie zbieranych danych. Jeżeli będziemy próbowali wszystko to opanować samodzielnie, może się zdarzyć że narobimy w naszej firmie więcej szkody niż pożytku. Dlatego właśnie im bardziej się rozwijamy, tym bardziej adwokat Kraków na stałe jest dobrym pomysłem.

Adwokat prywatnie - z jakimi sprawami może pomóc?

Najczęstszym powodem, z jakim idziemy do adwokata prywatnie, jest rozwód lub kwestia rozwiązania nieścisłości w związku ze spadkiem. Rozwód zazwyczaj nie przebiega w sposób łagodny i bezbolesny, a z drugiej strony mamy pewność, że strona przeciwna z usług profesjonalisty skorzysta, szczególnie jeżeli będzie chciała uniknąć np. niekorzystnego podziału majątku czy alimentów. Z kolei ta druga sytuacja jest często również skomplikowana, ponieważ nie znając prawa możemy przypadkiem zostać obciążeni długiem po osobie, po której dziedziczymy.

Rozwód i prawo spadkowe to jednak nie jedyne dziedziny, z którymi warto iść do adwokata. To samo dotyczy umowy kupna i sprzedaży różnych rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem nieruchomości, a także ich wynajem. Co do zasady wszędzie tam, gdzie musimy się do czegoś zobowiązać lub zapłacić za coś większe pieniądze, dobrze jest skonsultować wygląd umowy z profesjonalistą - wydatek na taką konsultację jest niewielki w stosunku do ceny kupowanego lub zbywanego mieszkania czy innej wartościowej własności, a pozwala na znaczne zabezpieczenie się przed kruczkami prawnymi i innymi problemami wynikającymi z błędów w umowie.

Nie tylko rozprawa sądowa

Adwokat nie jest jedynie osobą, która może reprezentować nas w sądzie. Jeżeli zgłosimy się do takiej osoby ze sprawą, która skończy się na wokandzie, adwokat będzie wykonywał za nas także inne czynności poza samą obroną. Przykładowo, jeżeli borykamy się z nieuczciwym pracodawcą, który nie zapłacił nam za wykonane zlecenie, adwokat w naszym imieniu nie tylko wystąpi do sądu, ale wcześniej weźmie na siebie także kwestię wysyłania pism z przedsądowym wezwaniem do zapłaty, a po wyroku sądu będzie komunikował się z komornikiem w naszym imieniu. W przypadku, gdy rozprawa ma miejsce w innym miejscu, niż na co dzień się znajdujemy lub gdy po prostu nie wiemy, jak działać samodzielnie przerzucenie tych obowiązków na adwokata jest dużym ułatwieniem.

Adwokat to mimo wszystko zawód bardzo potrzebny, a osoby które go wykonują codziennie umożliwiają dziesiątkom osób uniknięcia prawnych problemów. Jeżeli mamy jakiekolwiek prawne wątpliwości w kwestii sprawy, która nas zajmuje, nie powinniśmy wstydzić się ani opierać przed kontaktem z kancelarią. Decydując się na konsultację w sprawie umowy, niezapłaconej pracy, spadku i wielu innych bardzo często jesteśmy w stanie uniknąć decyzji, która byłaby dla nas niekorzystna. Z kolei w sytuacji, gdy już znajdziemy się przed sądem, musimy mieć świadomość, że nasz oponent może pokonać nas bez problemu, jeżeli zdecydujemy się na samodzielną walkę.

undefined

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje