poniedziałek, 21 września 2020 15:32

Koronawirus w małopolskiej oświacie. Zakażenia w 15 placówkach

Autor Marzena Gitler
Koronawirus w małopolskiej oświacie. Zakażenia w 15 placówkach

W Małopolsce jest aktualnie 15 ognisk koronawirusa w szkołach i przedszkolach. Występują one obecnie w pięciu powiatach. Co o nich wiemy?

Minęły już trzy tygodnie od rozpoczęcia nowego roku szkolny. Zakażenia koronawirusem pojawiają się w kolejnych placówkach. WSSE w Krakowie poinformowało, że nowe ogniska koronawirusa występują obecnie w 15 szkołach i przedszkolach w pięciu powiatach.

Ognisko w Bukownie i Olkuszu

Najgorsza sytuacja jest w powiecie olkuskim, gdzie z jednego przedszkola koronawirus rozprzestrzenił się na 3 kolejne placówki. Zakażonych w sumie jest 40 uczniów i nauczycieli oraz osób z ich rodzin a już 743 osób jest na kwarantannie. Powiat znalazł się na liście ostrzegawczej Ministerstwa Zdrowia. O zakażeniach w oświacie w powiecie olkuskim piszemy tu:

Powiat olkuski. Prawie 750 osób na kwarantannie! To tylko z ognisk szkolnych
Powiat olkuski od kilku tygodni zmaga się ze szkolnymi ogniskami koronawirusa. Do tej pory pojawiły się tylko 4, albo AŻ 4. Tylko jedno ognisko wpłynęło na tak zły rozwój sytuacji. Dlaczego zły? Już tłumaczymy. Wraz z powrotem uczniów do szkół w powiecie olkuskim rozpoczął się wzrost zakażeń korona…

Rozwojowa sytuacja w powiecie tatrzańskim

Otwarcie szkół spowodowało też wzrost zakażeń w powiecie tatrzańskim. Tu powstały również aż 4 ogniska koronawirusa. W sumie zakażonych jest tu 18 osób w tym 9 nauczycieli oraz 4 uczniów.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Czarnej Górze zakażonych jest 8 osób: 4 nauczycieli, 1 uczeń i 3 domowników. 115 osób z tego ogniska jest na kwarantannie. Pisaliśmy o tym tu:

Podhale: Koronawirus w podstawówce! Zakażeni pracownicy, dzieci w kwarantannie
Placówka oświatowa do 18 września będzie funkcjonować w trybie zdalnym. Koronawirusa wykryto u trzech pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnej Górze Zagórze. W związku z tym do 18 września zajęcia odbywać się będą w trybie zdalnym. Jak poinformowała portal tp24.pl kierownik gminnej oświaty w …

W Szkole Podstawowej nr 2 w Zakopanem zakażone są 4 osoby: 1 nauczyciel, 1 domownik i 2 uczniów. Na kwarantannę sanepid skierował  198 osób.

Ognisko zakażenia wystąpiło też w Szkole Podstawowej Artystycznej w Zakopanem, gdzie zakażeni są 3 nauczyciele a 82 osoby są na kwarantannie. To nie koniec.

Nową placówką, w której potwierdzono zakażenie koronawirusem jest Szkoła Podstawowa w Białce Tatrzańskiej, gdzie jak informuje Sanepid, sytuacja jest rozwojowa. Zakażenie wykryto już u 3 osób (w tym 1 ucznia i 1 nauczyciela) a 250 wysłano na kwarantannę. 16 września szkoła przeszła na nauczanie hybrydowe. Zajęcia stacjonarne odbywają się tylko w klasach I-III. W części klas ta sytuacja potrwa do dziś, o ile nie pojawią się nowe przypadki zakażenia.

Kraków - zakażenia w 4 kolejnych szkołach

Zakażenia w szkołach wystąpiły też w Krakowie. Obecnie najgorsza sytuacja jest w Prywatnej Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich, gdzie zakażonych jest już 21 osób,  300 osób przebywa nadal na kwarantannie, a 14 uznano za wyleczone.

Nowym ogniskiem jest zakażenie w Publicznej Szkole im. św. Wincentego Pallottiego w Krakowie na ok. Krakowiaków. Jak informuje WSSE w Krakowie koronawirusa obecnie potwierdzono u czterech osób, 2 osoby już wyzdrowiały ale 90 nadal przebywa na kwarantannie.

Trzy osoby zakażone są koronawirusem w Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Krakowie. Sytuacja jest rozwojowa i trwa dochodzenie epidemiczne.

Dwóch zakażonych uczniów jest w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 przy ul. Kamieńskiego w Krakowie. Koronawirusa potwierdzono też u 1 osoby z kontaktu domowego. Tu też trwa dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie kto zostanie objęty kwarantanną.

2 ogniska w powiecie nowotarskim

Aż 18 osób zakaziło się koronawirusem w ognisku, które powstało w przedszkolu w Chabówce. 60 osób przebywa obecnia na kwarantannie. Z kolej 5 przypadków wykryto w Szkole Podstawowej w Maniowach, a 5 następnych jest na kwarantannie.

Koronawirus w Mszanie Dolnej

Nowe ognisko koronawirusa wykryto w powiecie limanowskim. To Szkoła Podstawowa nr 3 w Mszanie Dolnej. Tu zakażenie potwierdzono już u 3 osób, a kto zostanie objęty kwarantanna ustala obecnie limanowski sanepid.

Limanowa: Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 3. Zakażona jedna z uczennic
Zdalne nauczanie i kwarantanna. Jedna z klas w Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej nie wróci w najbliższym czasie do szkoły. Jedna z uczennic jest zakażona koronawirusem. Jak informuje portal limanowa.in od wczoraj jedna z klas Szkoły Podstawowej nr 3 im. Ks. Płk. Józefa Jońca w Limanowej uczy się …

Zakażenia w szkołach to nowa norma?

Ogniska to oczywiście nie wszystkie placówki, w których wystąpiło zakażenie. Przypominamy, że zakopiański samorząd wnioskowało o naukę zdalną, co nie spotkało się z aprobatą sanepidu i Małopolskiego Kuratorium Oświaty.

Co będzie z rozpoczęciem nauki w Zakopanem? Kurator oświaty interweniuje: To samowolka!
Wczoraj informowaliśmy o tym, że na stronie Urzędu Miasta Zakopane pojawił się komunikat o przesunięciu rozpoczęcia nauki w zakopiańskich szkołach w trybie stacjonarnym na 28 września. Dzisiaj w sprawie decyzji władz Zakopanego wypowiedziała się Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty: > – Tutaj…

Natomiast w powiecie limanowskim i tarnowskim zakażenie w szkołach wykryto jeszcze przed pierwszym dzwonkiem.

Bilans tuż przed pierwszym dzwonkiem: Sądeccyzna zdrowieje, dużo zakażeń w Krakowie i na Limanowszczyźnie
129 nowych zakażeń i aż 171 ozdrowieńców. Dzięki temu odnotowano niewielki spadek aktywnych przypadków w Małopolsce. Niepokojące jest to, że nadal nie widać znaczącj poprawy i kolejny zgon na COVID. Na efekty obostrzeń i związny z nimi spadek zakażeń trzeba jeszcze poczekać. Duży wzrost zakażeń odno…
Uczniowie szkoły w Wietrzychowicach jako jedyni w Polsce rozpoczną naukę zdalnie. Co jest tego powodem?
Uczniowie szkoły w Wietrzychowicach, jako jedyni w Polsce, nie rozpoczną nauki w sposób stacjonarny. -Zarówno dyrektor, jak i jego zastępca są objęci kwarantanną. Dlatego podjęliśmy decyzję o nauce zdalnej - mówi tvn24.pl wójt Tomasz Banek. Szkoła Podstawowa w Wietrzychowicach w powiecie tarnowskim…

Podobnie było też w VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowiew Krakowie, gdzie jeszcze przed 1 września na kwarantannę trafiło 9 nauczycieli.

Koronawirus w krakowskim liceum. Sanepid nie wyraził zgody na nauczanie online
Na kwarantannę trafiło 9 nauczycieli, którzy mieli kontakt z zakażonym. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u nauczyciela VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Na obowiązkową kwarantannę trafiło 9 pedagogów, którzy mieli kontakt z zakażonym. Sanepid nie wyraził zgody na nauczanie online i placów…

Wcześniej w stolicy Małopolski zakażenia wykryto w Ogólnokształcej Szkole Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego przy ul. Basztowej oraz u jednego z uczniów Zespołu Szkół Łączności w Krakowie. Piszemy o tym tu:

Koronawirus w trzech krakowskich szkołach. Co z nauczaniem?
Rok szkolny w krakowskich szkołach rozpoczął się od informacji o zakażeniu koronawirusem w VI LO. Tam nauczyciele wrócili już z kwarantanny, ale wirus pojawił się w trzech kolejnych placówkach.

Z powodu zakażenia koronawirusem i kwarantanny zakonnic nie funkcjonował normalnie prowadzony przez Siostry Miłosierdzia Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łagiewnikach.

Kraków. 84 zakonnice zakażone koronawirusem. Co z liceum i przedszkolem?
Zakończyła się kwarantanna w Domu Księży Chorych w Swoszowicach. Niestety, zmarł jeden z zakażonych księży - ks. kan. dr Stanisław Dobrzański. Dwa nowe ogniska pojawiły się w krakowskich zakonach żeńskich. W sumie zakażone są już 84 zakonnice.

Z kolei w powiecie nowotarskim już 7 września z powodu zakażenia koronawirusem zamknięta została Szkoła Podstawowej nr. 2 im. Tadeusza Kościuszki w Lipnicy Małej.

Lipnica Mała. Koronawirus w szkole. Kiedy wrócą normalne lekcje?
7 września w Szkole Podstawowej nr. 2 im. Tadeusza Kościuszki w Lipnicy Małej stwierdzono zakażenie koronawirusem u jednej z nauczycielek. To już kolejna szkoła w Małopolsce, w której dalsze stacjonarne nauczanie stanęło pod znakiem zapytania. O zakażeniu jednej nauczycielki informowaliśmy już w po…

Ostatnio nowe zakażenie potwierdzono też w I LO w Krakowie.

Kraków. Koronawirus w “Nowodworku”. Jak pracuje liceum?
Zakażenia koronawirusem wykryto u jednego z uczniów I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego przy Placu Na Groblach. Jego klasa i nauczyciel, którzy miali z nim kontakt są na kwarantannie.

Jak informuje WSSE w Krakowie Sanepid wydał już 106 pozytywnych opinii dotyczących zdalnego lub hybrydowego nauczania w małopolskich szkołach, z tego aż 57 to opinie z ostatniego tygodnia (15-21 września). To często placówki, w których pojawiło się pojedyncze zakażenie, a na kawarantannę wysłano jedną klasę i najczęściej część nauczycieli.

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje