czwartek, 16 stycznia 2020 07:50

Korupcja w polskiej armii. Ustawiane przetargi, zagraniczne wycieczki i prezenty

Autor Tomasz Stępień
Korupcja w polskiej armii. Ustawiane przetargi, zagraniczne wycieczki i prezenty

Wysocy oficerowie Wojska Polskiego mieli przekazywać przedsiębiorcom związanym biznesowo z armią informacje o planowanych i toczących się przetargach. Co w zamian? Duże pieniądze, wycieczki zagraniczne i... telefon komórkowy. Zostali zatrzymani przez CBA wspólnie z Żandarmerią Wojskową.

Chodzi o płk rez. Krzysztof B., byłego Szefa Szefostwa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, płk Pawła M., Zastępca Szefa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy oraz mjr Arkadiusza R., Szefa Wydziału Materiałowego 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Drawsku Pomorskim.  Wraz z nimi zatrzymano też przedsiębiorców: Mirosława S. i Tomasza K.

W toku śledztwa ustalono, że płk rez. Krzysztof B. przekazywał przedsiębiorcom informacje o planowanych i toczących się postępowaniach przetargowych. Jak podaje RMF FM, chodzi o przetargi na umundurowanie i wyposażenie żołnierzy, a także na wojskowe namioty. Informacje dotyczyły także planowanych i prowadzonych pracach badawczo – rozwojowych, organizowanych przez jednostki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej. Ponadto Krzysztof B., dla osiągnięcia korzyści majątkowych, wszedł w porozumienie z zatrzymanym przedsiębiorcą Tomaszem K. w celu uzyskania informacji dotyczących planowanych i toczących się przetargów przez wyżej wskazane podmioty.  Tomasz K. wszedł w podobne porozumienie także z mjr. Arkadiuszem R., który z kolei przyjął od Tomasza K. korzyści majątkowe w postaci wycieczki zagranicznej oraz telefonu komórkowego.

Płk Paweł M., w związku z pełnioną przez siebie funkcją publiczną, zażądał od Mirosława S. korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy zł oraz przekazywał nieuprawnionej osobie informacje niejawne objęte ochroną. Mirosław S. obiecał powyższą korzyść majątkową wręczyć Pawłowi M.

Wszyscy usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku.

Polska - najnowsze informacje