wtorek, 6 kwietnia 2021 14:49

Kraków. Dowódca i plutonowy elitarnej jednostki zatrzymani za korupcję

Autor Marzena Gitler
Kraków. Dowódca i plutonowy elitarnej jednostki zatrzymani za korupcję

Dwóch żołnierzy 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie, w tym dowódca tej jednostki, zostali zatrzymani pod zarzutem korupcji przy powoływaniu do zawodowej służby wojskowej. Dowódca ppłk Marcin M. został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

Jak poinformował we wtorek dział prasowy Prokuratury Krajowej, zatrzymań dokonała pod koniec marca Żandarmeria Wojskowa na polecenie Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Dowódcy 6. Batalionu Dowodzenia w Krakowie ppłk. Marcinowi M. postawiono zarzuty przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej w kwotach po 10 tys. zł i 6 tys. zł w zamian za powołanie dwóch osób do zawodowej służby wojskowej w tej jednostce. Ponadto wojskowemu zarzucono, że od listopada 2019 r. do lutego 2020 r. kilkudziesięciokrotnie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej samowolnie użył pojazdów służbowych do celów prywatnych.

Według komunikatu Prokuratury Krajowej drugi z zatrzymanych plut. Jacek T. usłyszał dwa zarzuty płatnej protekcji, poprzez podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy – powołania do zawodowej służby wojskowej w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej w kwotach po 10 tys. zł i 6 tys. zł dla dowódcy ppłk. Marcina M. Jackowi T. zarzucono również posiadanie marihuany.

Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec dowódcy batalionu środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec Jacka T. prokurator zastosował dozór policji, poręczenie majątkowe w wysokości 15 tys. zł oraz zakaz kontaktowania się z ustalonymi osobami.

Dowódcy batalionu grozi kara do 10 lat więzienia, zaś jego podwładnemu - do ośmiu lat więzienia. Według prowadzących dochodzenie sprawa ma charakter rozwojowy.

inf. PK w Krakowie, fot. ilustracyjna: pixabay.com

Kraków

Kraków - najnowsze informacje