niedziela, 30 maja 2021 10:20

Kraków. Ulubiony jarmark odwołany. Impreza promująca miasto nie odbędzie się również w tym roku

Autor Marzena Gitler
Kraków. Ulubiony jarmark odwołany. Impreza promująca miasto nie odbędzie się również w tym roku

Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe zadecydowało o dowołaniu imprezy, która nie tylko ściągała do stolicy Małopolski tysiące turystów, ale była świetną okazją żywej lekcji historii. Decyzją podjęto, choć, liczba zakażeń koronawirusem ciągle spada.

W całym kraju odnotowano dziś, 30 maja, 579 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, W Małopolsce jest ich tylko 46. Dla porównania rok temu, 30 maja było ich 215 w Polsce i 46 w Małopolsce. Jednak zarówno rok temu jak i obecnie organizatorzy cieszących się ogromnym zainteresowaniem wydarzeń plenerowych postanowili o ich odwołaniu.  

"Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmusiła miasto przed rokiem do odwołania Jarmarku Świętojańskiego, który nieprzerwanie od 2009 roku gościł u stóp Wawelskiego Wzgórza i pozwalał nam wybrać się wspólnie w najrozmaitsze zakamarki historii Krakowa. Niestety, sytuacja epidemiologiczna w Polsce wciąż jest na tyle poważna, że podjęta została decyzja o odwołaniu tegorocznej edycji Jarmarku Świętojańskiego" - poinformowali organizatorzy.

- Organizacja imprezy masowej dla kilkudziesięciu tysięcy osób wciąż niestety nie jest w obecnych warunkach możliwa. A przede wszystkim nie jest bezpieczna dla jej uczestników oraz organizatorów – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF, instytucji kultury Miasta Krakowa, która od pierwszej edycji organizuje Jarmark Świętojański.

Jarmark Świętojański to kilkudniowa impreza na błoniach pod Wawelem. Od 2009 roku przyciągał rzesze turystów i krakowian, zwłaszcza rodziny z dziećmi, która mogło zobaczyć pasjonatów historii w historycznych strojach, prezentujących dawne rzemiosła. Inicjatorami wydarzenia, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem byli Róża i Mariusz Wollny, pasjonaci i znawcy historii Krakowa. W 2019 roku jarmark świętował 10-lecie i była to ostatnia zorganizowana edycja imprezy. Rok później została odwołana.

To kolejna odwołana duża impreza w Krakowie. Kilka tygodni temu pisaliśmy o takim samym losie krakowskiej Parady Smoków.

Parada Smoków odwołana. Smoki znikają spod Wawelu. Czy wrócą nad Wisłę?
Kraków wiadomości. Teatr Groteska nie zorganizuje Wielkiej Parady Smoków w Krakowie. Widowisko nie odbędzie się kolejny rok.

Rozmawialiśmy z krakowskim hotelarzami, którzy nadal odczuwają skutki lockdownu i braku turystów.

Miodu nie będzie. Krakowska branża hotelarska po lockdownie: “Rezerwacje spadły o 70%”
Brakuje zagranicznych turystów, goście dokonują rezerwacji na ostatnią chwilę. Jest jednak nadzieja. – Długi weekend czerwcowy mamy już w całości wyprzedany – mówi Paweł Konieczny, z Qubus Hotel Kraków. Optymistycznie, choć ostrożnie patrzy też na nadchodzący sezon Andrzej Pietrusiński, właściciel G…

Odwoływanie imprez w Krakwie na pewno nie pomoże im stanąć na nogi.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje