wtorek, 31 sierpnia 2021 09:22

Kraków. Niewygodna konserwator straci stanowisko?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Niewygodna konserwator straci stanowisko?

Odwołanie Małopolskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków jest już na biurku w ministerstwie informuje RMF24. Tym faktom zaprzecza jednak rzecznik wojewody i przedstawiciele ministerstwa. Komu podpadła Monika Bogdanowska?

Wniosek o odwołanie Bogdanowskiej miał pojawić się po kontroli, przeprowadzonej przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, ale pytana o potwierdzenie informacji RMF24 przez dziennikarzy "Gazety Krakowskiej" Joanna Paździo, rzecznik prasowa MUW, nie chciała odnieść się do sugestii. - Na tym etapie nie komentujemy sprawy, odsyłamy do ministerstwa kultury - powiedziała.

Monika Bogdanowska została wojewódzkim konserwatorem zabytków w 2019 roku. Dzięki niej inwestor Angel Stradom musiał wstrzymać prace przy ulicy Stradomskiej 12-14 w Krakowie, gdzie doszło do rozbiórki dużej części zabytkowej kamienicy. Ocaliła zabytkowy wiadukt kolejowy na Grzegórzkach, wymuszając na PKP PLK inne rozwiązanie modernizowanego obiektu.

Krakowscy rowerzyści zarzucali jej nieprzychylność po tym, gdy nie zgodziła na wprowadzenie gładkich zjazdów na bulwarach wiślanych. Miastu podpadła za opór w sprawie budowy Cogiteonu i nowego układu drogowego na krakowskich Czyżynach, który jej zdaniem kolidował z zabytkowym pasem lotniska.

To jej również miasto zrzucało brak zieleni na krakowskich placach Ś. Ducha i Marii Magdaleny.

"Gazeta Krakowska" twierdzi jednak, że do resortu kultury nie wpłynął wniosek wojewody małopolskiego o odwołanie małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - W Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nie są zatem prowadzone czynności związane z odwołaniem prof. Moniki Bogdanowskiej - poinformowali dziennikarzy przedstawiciele resortu.

fot. UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje