czwartek, 28 kwietnia 2022 14:50

Kraków. "Patriotyzm TAK, nacjonalizm NIE". Protesty podczas defilady klas mundurowych

Autor Marzena Gitler
Kraków. "Patriotyzm TAK, nacjonalizm NIE". Protesty podczas defilady klas mundurowych

Defilada klas mundurowych i kontrmanifestacja przeciwników indoktrynacji i klerykalizacji szkoły. W Krakowie spotkały się dwie manifestacje - przemarsz zorganizowany przez małopolską kurator oświaty i protest jej oponentów. Pod adresem kurator skandowano hasło: "Barbaro! Opamiętaj się" i apelowano "Szkoła laicka nie katolicka".

O tym, że Barbara Nowak i jej pomysły wywołują kontrowersje, nie trzeba nikogo przekonywać. Nic dziwnego, że zorganizowany z jej inicjatywy przemarsz klas mundurowych pod hasłem "Razem pilnujmy Polski", powtarzanym wcześniej (w formie "Pilnujmy Polski") przez braci Karnowskich europosła Dominika Tarczyńskiego czy Telewizję Republika - czyli mediów i polityków związanych z PiS (#pilnujmyPolski) spotkał się z protestem skierowanym przeciwko małopolskiej kurator oświaty, ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi i ich działaniom.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10 mszą świętą na Wawelu, w której wzięło 1750 uczniów klas mundurowych. Potem defilada przeszła ulicami Krakowa, gdzie czekali na nią protestujący, którym przeszkadzało zwłaszcza, że pokazy mundurowych odbywają się w czasie, gdy w Polsce przebywają uchodźcy, a oglądają je małe dzieci.  

Barbara Nowak apelowała do szkół, aby w manifestacji wzięły udział nie tylko klasy mundurowe, ale wszystkie placówki oddelegowały grupy uczniów z transparentami. Zapowiedziała, że ta aktywność zostanie nagrodzona.

Uczniowie w mundurach przeszli ulicą Grodzką na krakowski Rynek, a potem aż do Parku Jordana, gdzie odbył się piknik i pokazy wojskowe. Organizatorem wydarzenia była Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty, a pomoc w organizacji Defilady zapewnił płk Marcin Żal – Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji oddział zamiejscowy w Krakowie, nadinsp. Michał Ledzion – Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie, płk Marcin Siudziński – Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie oraz bryg. mgr inż. Marek Chwała – Komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek, Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski oraz Rzecznik Praw Dziecka – Mikołaj Pawlak, który manifestował obok małopolskiej kurator.

Na przeciw defiladzie i uczestniczącym w niej organizatorom wyszli kontrmanifestanci zrzeszeni w grupach DOŚĆ milczenia - STOP klerykalizacji Polski. Inicjatywa Obywatelska, ISKRA inicjatywa obywatelska i Protest z Wykrzyknikiem. Barbary Nowak wykrzyczeli hasła "Barbaro! Opamiętaj się". "Przemysław, Barbara, od szkoły wara", a na transparentach wypisali: "Hej Barbara, kuratorium to nie kuria", "Można dzielić ludzi, tnąc krzyżem jak brzytwą", "Można szczuć  słowem, można szczuć modlitwą", "Patriotyzm TAK, nacjonalizm NIE", "Szkoła laicka nie katolicka".

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje