piątek, 25 czerwca 2021 06:36

Kraków. Rusza tradycyjny festiwal na Kazimierzu. Zobaczysz go również online!

Autor Marzena Gitler
Kraków. Rusza tradycyjny festiwal na Kazimierzu. Zobaczysz go również online!

25 czerwca rusza jubileuszowa, 30. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Festiwal to ponad sto wydarzeń na żywo oraz transmisje online, dzięki którym można uczestniczyć w imprezie będąc w dowolnym miejscu na świecie.

Festiwalowe wydarzenia, których motywem przewodnim jest ogień, będą gościć na krakowskim Kazimierzu od dziś, do niedzieli, 4 lipca. Łącznie w ramach 30. FKŻ zaplanowano 128 wydarzeń, z czego większość jest dostępna za darmo.

Ubiegłoroczny festiwal został odwołany z powodu pandemii. Ten też stał pod znakiem zapytania.

Przez kilka ostatnich miesięcy, nie będąc pewnymi, w jakiej sytuacji przyjdzie nam zaprosić Was na 30. FKŻ, układaliśmy program, a w zasadzie dwa – jeden taki na czasy mocno pandemiczne, a drugi – na bardziej optymistyczne czasy. Cieszymy się niezmiernie, że możemy zrealizować ten drugi scenariusz i zaprosić Was na spotkanie z naszymi artystami i gośćmi, którzy pojawią się na żywo w naszym Namiocie FKŻ i innych festiwalowych lokalizacjach, a Wy na żywo będziecie mogli z nimi porozmawiać! - zapraszają organizatorzy Festiwalu, Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. - 99,9% wydarzeń jest bezpłatna! A niemalże wszystkie z nich będą transmitowane na żywo na specjalnie dla Was stworzonej platformie streamingowej, którą uruchomimy już wkrótce. Nie będziecie musieli szukać transmisji na Facebooku, czy na YouTube – znajdziecie je przez całą dobę pod adresem 30.jewishfestival.pl

Choć w tegorocznym programie zabraknie kilku kultowych wręcz wydarzeń (jak chociażby Szalom na Szerokiej, czy też inaugurującego tradycyjnie FKŻ Koncertu Kantorów), to nowa formuła festiwalu oraz wiele nowych formatów i propozycji wprowadzi zdecydowanie nową jakość do ponad 30-letniego festiwalu.

Festiwalowym centrum będzie Namiot FKŻ, postawiony na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych: od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJskich, czy też koncertów.

To w Namiocie FKŻ zadebiutuje Aga Kozak ze swoim porannym cyklem spotkań o żydowskim spojrzeniu na współczesny świat: kuchnię, design, tożsamość. Marta Majchrzak, autorka bloga herstories.pl, przygotowała serię spotkań o Siostrzeństwie, o ogniu opowie Anda Rottenberg, prof. Jacek Leociak, Janusz Makuch i prof. Ernest Niemczyk. Posłuchacie Janka Młynarskiego z jego nowym zespołem, izraelsko-niemieckiego punka w wykonaniu Jelaous, elektroniki prosto z Tel Awiwu – Dark Matter i niesamowitego żeńskiego tria wokalnego Gurgulitza.

Poza Namiotem FKŻ zapraszamy do Muzeum Inżynierii Miejskiej na koncert Łona i Webber + The Pimps, do Collegium Maius, gdzie izraelski Dark Matter wspólnie z polską wokalistką Erith złożą nowoczesny hołd Kopernikowi oraz do synagogi Tempel na pierwszy w Polsce … Koncert Kantorek!

Spacerując po Kazimierzu natkniecie się również na różnorakie instalacje i działania, które zostały przygotowane pod wspólnym tytułem Kumzits – artyści z Izraela, Niemiec i Polski, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów świata przygotowali zdalnie swoje specjalne projekty związane z Kazimierzem – jego historią i współczesnością.

Wydarzenia te przygotowało aż 112 artystów, a w ich sprawnej realizacji pomoże międzynarodowa grupa 60 wolontariuszy z… 14 krajów świata: Włoch, Izraela, Peru, Azerbejdżanu, Polski, Indii, Pakistanu, Kongo, Ukrainy, Francji, Węgier, Niemiec, Portugalii i Hiszpanii.

Wydarzenia 30. FKŻ będą realizowane z zachowaniem aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych, związanych z pandemią koronavirusa, w tym też limitów osób obecnych na wydarzeniach, do których jednak nie wlicz się osób już w pełni zaszczepionych.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie - to największa na świecie (organizowana od 1988 roku) prezentacja współczesnej kultury żydowskiej z całego świata, obejmująca rokrocznie niemalże 300 wydarzeń, w tym koncerty, imprezy DJ-skie, wykłady, warsztaty, zwiedzania, streetart, wystawy.

W 1988 roku Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili przypomnieć społeczeństwu żydowską historię Polski i wkład Żydów w rozwój naszego kraju, jego kultury i społeczeństwa. Była to udana próba przywrócenia pamięci o polskich Żydach i upamiętnienia tych, którzy mieszkając w Polsce od wieków zostali albo wymordowani podczas Holokaustu, albo zmuszeni do emigracji w latach powojennych. Z kameralnego wydarzenia FKŻ urósł do jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego kraju, jednym z najbardziej znanych poza granicami Polski.

Każdego roku festiwal gromadzi prawie 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniu oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych.

foto: UMWM

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka