poniedziałek, 26 lipca 2021 12:00

Kraków. Duże utrudnienia dla kierowców na wylotówce na Warszawę. Będzie się działo!

Autor Marzena Gitler
Kraków. Duże utrudnienia dla kierowców na wylotówce na Warszawę. Będzie się działo!

Od najbliższego czwartku, 29 lipca duże zmiany sukcesywnie wprowadzane będą w organizacji ruchu na rozbudowywanej al. 29 Listopada. Na wylotówce na Warszawę trzeba zachować szczególną ostrożność, obserwować znaki i nastawić się na długie korki.

29 lipca rusza budowa nowej kanalizacji deszczowej pod estakadą im. Tadeusza Rozwadowskiego w rejonie skrzyżowania alei 29 Listopada z ulicą Lublańską. Prace i towarzyszące im zmiany w ruchu podzielono na kilka etapów.

Kraków utrudnienia Prądnik Czerwony 29 listopada Lublańska
Kraków. Utrudnienia dla kierowców w związku z zamknięciem pasa na ul. Lublańskiej - graf. ZIM
Kraków utrudnienia Prądnik Czerwony
Kraków. Utrudnienie dla kierowców na Prądniku Czerwonym - mapa Głos24 / Open StreetMaps

29 lipca, od północy do godz. 6.00 przenoszony będzie przystanek komunikacji miejskiej „Opolska Estakada”, który znajdzie się obok skrzyżowania ulic Lublańskiej i Czereśniowej. W tym samym czasie nieprzejezdny będzie południowy pas jezdni estakady na ul. Lublańskiej w kierunku Nowej Huty, z którego usunięte zostaną separatory drogowe.

W drugim etapie, od 29 lipca, od godz. 9.00, do 26 sierpnia, do godz. 17.00 wprowadzony zostanie zakaz skrętu z al. 29 Listopada w ul. Lublańską. Południowa część ul. Lublańskiej z chodnikiem, znajdującym się poniżej estakady oraz chodnikiem pod wschodnią połową estakady zostaną całkowicie zamknięte dla ruchu.

Przejazd przejazd estakadą im. Tadeusza Rozwadowskiego będzie możliwy tylko od strony ul. Opolskiej.  

Kierowców, chcących dostać się w rejon Parku Zaczarowanej Dorożki, ulicy Dobrego Pasterza czy do kościoła św. Jana Chrzciciela w Prądniku czekają długie objazdy. Jeden zaplanowano al. 29 Listopada, ul. Powstańców i ul. Strzelców, a dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 2,5 t ul. Wileńską, ul. Czerwonego Prądnika, ul. Olsztyńską i ul. Czereśniową.

Dodatkowo dla usprawnienia ruchu pojazdów osobowych pod zachodnią częścią estakady uruchomiona zostanie tymczasowa przełączka umożliwiająca zawracanie pojazdów jadących od strony Katowic w kierunku Nowej Huty.

Wraz z postępem prac związanych z budową kanalizacji deszczowej wprowadzane będą kolejne etapy organizacji ruchu, zmian będzie więc jeszcze więcej.

Nocne utrudnienia na al. 29 Listopada

Również 29 lipca rozpoczną się prace związane z obniżaniem jezdni al. 29 Listopada pod wiaduktem kolejowym. Prowadzone nocami roboty i związane z nimi utrudnienia dla kierowców potrwają do 1 sierpnia, ale znacznie dłużej jezdnia zwężona będzie przy skrzyżowaniu z ul. Nad Strugą.

Prace będą podzielone na dwa etapy. Z czwartku na piątek (29/30 lipca) od godz. 21.00 do godz. 6.00 frezowana będzie najpierw jezdnia wschodnia, a potem zachodnia. W tym czasie ruch będzie się odbywał się wahadłowo. W piątek od godz. 6.00 ruch wróci już do normy i będzie się odbywał z wykorzystaniem obu pasów.

Kraków utrudnienia Prądnik
Kraków. Utrudnienia na al. 29 Listopada - graf. ZIM
Kraków utrudnienia Prądnik
Kraków. Utrudnienia na al. 29 Listopada - mapa Głos24 / Open Street Maps

Natomiast z piątku na sobotę (30/31 lipca) od godziny 21.00 al. 29 Listopada pod przebudowywanym wiaduktem będzie całkowicie zamknięta dla ruchu. Możliwość przejazdu pod wiaduktem zostanie tymczasowo przywrócona w sobotę od godziny 9.00. Natomiast z soboty na niedzielę (31 lipca/1 sierpnia) od godziny 21.00 do godziny 9.00 jezdnia pod wiaduktem będzie ponownie zamknięta dla ruchu aż do niedzieli rano.

Zwężenie jezdni przy ul. Nad Strugą

Warto dodać, że również od północy 29 lipca aż do 26 sierpnia do 17.00 zawężona do jednego pasa będzie jezdnia al. 29 Listopada w kierunku centrum przy skrzyżowaniu z ulicą Nad Strugą. Zajęty będzie również fragment chodnika.

Na czas trwania prac związanych z wykonaniem komory kanalizacji deszczowej konieczne jest zajęcie całej szerokości chodnika oraz fragmentu jezdni i zieleńca. W związku z tym nastąpi miejscowe zwężenie jezdni al. 29 Listopada do jednego pasa ruchu w kierunku centrum. Ruch pieszych i rowerzystów będzie zachowany w wykorzystaniem tymczasowo wybudowanego ciągu pieszo – jezdnego.

utrudnienia Kraków 20 Listopada
Kraków. Utrudnienia na al. 29 Listopada - graf. ZIM

Dla kierowców przygotowano trasę objazdu z wykorzystaniem ulic Siewna i Mackiewicza.

Utrudnienia Kraków 29 Listopada objazy
Kraków. Utrudnienia przy rozbudowie ul. 29 Listopada - mapa Głos24 / Open StreetMaps

foto: Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje