czwartek, 3 lutego 2022 14:05

Kraków. Ciąg dalszy problemów w Woli Justowskiej. Posłanka interweniuje u prezydenta

Autor Marzena Gitler
Kraków. Ciąg dalszy problemów w Woli Justowskiej. Posłanka interweniuje u prezydenta

W środę 2 lutego b.r. przez kilka godzin mieszkańcy i mieszkanki Woli Justowskiej nie mogli dojechać do domu, pracy ani szpitala, utrudniony był również dojazd na lotnisko. Posłanka Gosek-Popiołek (Lewica Razem) interweniuje w tej sprawie u Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Przerwa w komunikacji to efekt remontu odcinka ul. Królowej Jadwigi i trudnych warunków pogodowych, których wystąpienia nie przewidział ani wykonawca remontu ani Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. I chociaż kalendarz wskazywałby na to, że warunki atmosferyczne mogą być utrudnieniem, to jednak nie zaplanowano działań w tej sytuacji, a komunikacja publiczna została wznowiona dopiero po kilku godzinach.

Błoto, wertepy, korki i ruch wahadłowy - tak ulica Królowej Jadwigi wygląda obecnie. Mieszkańcy obawiają się, że przerwy w funkcjonowaniu transportu publicznego mogą się powtarzać, a oni sami znowu nie zostaną o tym poinformowani wcześniej. W związku z tym krakowska posłanka Daria Gosek-Popiołek odwiedziła dzisiaj ulicę Królowej Jadwigi, by sprawdzić, jak sytuacja wygląda na miejscu. A wygląda fatalnie - na odcinku drogi między ul. Tondosa i ul. Robla prowadzony jest ruch wahadłowy, nawierzchnia drogi jest w katastrofalnym stanie, a chodników nie ma lub są zamienione w błotniste, wyboiste ścieżki.

Stan ulicy Królowej Jadwigi od wielu lat jest tragiczny, a kolejne odsłony remontu trwającego od 2002 roku nie poprawiają tej sytuacji. A przecież Wola Justowska to miejsce zamieszkania i pracy wielu tysięcy osób, przez nią wiedzie także ważna droga dojazdowa na lotnisko Balice. Od lipca 2021 w sprawie remontu ul. Królowej Jadwigi interweniował także radny dzielnicy Zwierzyniec i działacz stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! - Krzysztof Kwarciak.

W piśmie skierowanym do Prezydenta Majchrowskiego posłanka Gosek-Popiołek zwraca uwagę na brak skutecznego nadzoru nad inwestycją przebudowy drogi oraz utrudnienia, które dotykają mieszkańców Woli Justowskiej. Posłanka Razem pyta o to, jak prowadzony jest nadzór nad inwestycją, czy sytuacja zawieszenia linii autobusowych mogą się powtórzyć oraz jakie działania zostały podjęte, by roboty drogowe były prowadzone w mniej uciążliwy dla mieszkańców sposób. Gosek-Popiołek poprosiła również o przedstawienie treści umowy z wykonawcą tej inwestycji.

“Sytuacja, w której mieszkańcy i mieszkanki Woli Justowskiej są niespodziewanie i przez kilka godzin pozbawieni komunikacji publicznej jest niedopuszczalna. Świadczy o braku odpowiedniej kontroli nad ważną, miejską inwestycją. Zabezpieczenie transportu publicznego, zapewnienie bezpieczeństwa pieszych i egzekwowanie od wykonawcy dotrzymania terminów to obowiązki, z którymi rządzący naszym miastem zdają się sobie nie radzić. Przebieg remontu ul. Królowej Jadwigi stawia wiele znaków zapytania, szczególnie w kontekście innych inwestycji, które również mają być ukończone przed planowanymi Igrzyskami Europejskimi. Dlatego w imieniu mieszkańców Woli Justowskiej podjęłam interwencję u Prezydenta Miasta Krakowa” - podsumowała posłanka Gosek-Popiołek.

mat. pras. fot. Mateusz Łysik / Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje