wtorek, 28 maja 2019 12:36

Kredyt na mieszkanie – hipoteczny a gotówkowy

Autor (red)
Kredyt na mieszkanie – hipoteczny a gotówkowy

Większość z nas marzy o własnych czterech kątach, lecz mało kto może sobie pozwolić na zakup mieszkania lub domu za odłożone pieniądze. W takim przypadku często jedynym wyjściem okazuje się wzięcie kredytu na zakup nieruchomości. Jaki typ pożyczki bankowej wybrać w takiej sytuacji – hipoteczną czy gotówkową? O tym przeczytacie poniżej!

Kwota kredytu ma znaczenie, także dla banku

Każda pożyczka to obciążenie nie tylko dla kredytobiorcy, ale też dla kredytodawcy. To właśnie ci drudzy ryzykują utratę własnego kapitału, chcąc przy tym dobrze zarobić. Nic więc dziwnego, że instytucje finansowe przykładają tak wielką wagę do rzetelnej analizy każdego wniosku czy zapytania kredytowego. Dotyczy to również spraw, gdy osoba starająca się o kredyt planuje zakup mieszkania. W takiej sytuacji – przynajmniej teoretycznie – pożyczkobiorca ma do wyboru dwa typy kredytów: gotówkowy oraz hipoteczny.

Domyślnym wyborem w przypadku kupna nieruchomości zawsze pozostaje drugi typ pożyczki. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których kredytobiorca pragnie uzyskać sporą sumę pieniędzy i jest w stanie zagwarantować wyłącznie niewielki wkład własny. Inaczej wygląda ta kwestia wtedy, gdy do zakupu brakuje kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. W takim przypadku kredytodawca najczęściej proponuje wzięcie kredytu konsumpcyjnego. Wynika to z dwóch powodów: chęci uproszczenia formalności oraz możliwości wyższego zarobku.

Warto także wiedzieć, że – niezależnie od celowości pożyczki – banki są w stanie zaoferować kredyty gotówkowe na ograniczone kwoty. Mogą one wynosić np. 50, 100 lub 200 tysięcy złotych – konkretna wysokość podyktowana jest regulaminem konkretnej instytucji. Dlatego też nawet jakby zależało nam na tej formie uzyskania pieniędzy, nie zawsze będzie ona możliwa.

Warunki kredytowania

Instytucje doskonale zdają sobie sprawę z tego, że osoby starające się o uzyskanie pożyczki najczęściej nie mają innych możliwości uzyskania środków. W obliczu takiego stanu rzeczy banki mogą podbijać ceny, a zmuszeni przez los kredytobiorcy i tak podpiszą umowę.

Różnice pomiędzy obydwoma typami kredytów zauważalne są w kilku aspektach, m.in. w oprocentowaniu i maksymalnym okresie spłaty. Z reguły warunki finansowe bankowych pożyczek hipotecznych są korzystniejsze niż te, które kredytodawca proponuje w przypadku drugiego typu produktu. Pierwszy rodzaj produktu może być zaciągnięty nawet na 35 lat, natomiast drugi: maksymalnie na 10.

Pamiętaj aby skorzystać z porównywarki kredytowej takiej jak ta na stronie Expander

Kredytowe formalności

Jeśli zamierzacie pożyczyć kwotę możliwą do uzyskania w kredycie gotówkowym, a dodatkowo zależy Wam na uproszczeniu formalności, to ten właśnie produkt będzie prawdopodobnie lepszym wyborem. Wynika to z mniejszej ilości formalności, o które trzeba zadbać w trakcie całego procesu. Jest to m.in. rezultatem wyeliminowania konieczności wpisania banku do księgi wieczystej nieruchomości, a później przepisania nieruchomości na siebie.

Kredyt hipoteczny może być wykorzystany wyłącznie na zakup określonego lokum. W przypadku pożyczki gotówkowej nie ma takiej konieczności – pod warunkiem, że zdecydujemy się na produkt bez deklaracji przeznaczenia pożyczanych pieniędzy. Jeśli na umowie zostanie natomiast wskazany cel, kredytobiorca jest zobowiązany dostarczyć dowody odpowiedniego spożytkowania środków.

Podsumowanie

Uzyskanie pieniędzy na zakup mieszkania możliwe jest na drodze kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Pomiędzy obiema formami finansowania istnieją jednak pewne różnice, które sprawiają, że nie w każdej sytuacji wymienione typy pożyczek mogą być stosowane zamiennie.

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje