czwartek, 3 czerwca 2021 05:53

Ksiądz Józef Szlaga odznaczony Laurem Babiogórskim stopnia szczególnego

Autor Mirosław Haładyj
Ksiądz Józef Szlaga odznaczony Laurem Babiogórskim stopnia szczególnego

W niedzielę (30 maja) w kościele parafialnym p.w. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej odbyła się wyjątkowa msza święta, bo połączona z jubileuszem 30-lecia pracy w parafii księdza kapelana Józefa Szlagi. Po uroczystości duchownemu wręczono Laur Babiogórski stopnia szczególnego za działalność i pracę na rzecz chorych i cierpiących, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, a także zaangażowanie w pracy z młodzieżą obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Wyróżnienie najwyższego stopnia przyznał Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich na wniosek Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta.

Ksiądz Józef Szlaga urodził się 6 marca 1958 roku w Mszanie Dolnej, a święcenia kapłańskie otrzymał 19 maja 1985 roku z rąk księdza kardynała Franciszka Macharskiego. Zanim został kapelanem w Szpitalu Rejonowym w Suchej Beskidzkiej, był wikariuszem w Zawoi, a następnie w Odrowążu Podhalańskim. W roku 1991 podjął służbę duszpasterską w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej. Początkowo pełnił posługę jako wikariusz, a następnie został kapelanem w suskim szpitalu, w którym pracuje do dziś. To dzięki staraniom księdza Józefa Szlagi, została utworzona kaplica szpitalna pw. Miłosierdzia Bożego, stając się miejscem godnym Eucharystii, modlitw i nabożeństw. Licznie korzystają z niej nie tylko pacjenci, ale także personel.

Każdy, kto choć raz leczył się na oddziałach suskiego szpitala, miał możliwość spotkania księdza kapelana, który zawsze bardzo dyskretnie i bez nachalności, dbając o komfort psychiczny chorych, nawiązuje z nimi kontakt. I tak jest od 30 lat. Razem z panem przewodniczącym Rady Miasta zastanawialiśmy się, w jaki sposób wyrazić naszą wdzięczność w imieniu chorych, dziękując księdzu kapelanowi za te wszystkie lata służby chorym i doszliśmy do wniosku, że ze względu na obszar działania naszego szpitala wyróżnienie musi mieć rangę ponad lokalną. Dlatego postanowiłem wystąpić z odpowiednim wnioskiem do zarządu organizacji samorządowej, która nazywa się Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich. Należy do niego 14 gmin z powiatu suskiego, w tym Sucha Beskidzka, ale też gminy z powiatu nowotarskiego, wadowickiego i żywieckiego. Kapituła, którą powołuje Zarząd tego Stowarzyszenia wybierany spośród wójtów i burmistrzów gmin należących do Stowarzyszenia, może nadać osobom najbardziej zasłużonym dla naszego regionu, wyróżnienie o nazwie Laur Babiogórski

– mówił w trakcie uroczystości Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt.

Burmistrz, przywołując fragment uzasadnienia złożonego wniosku o przyznanie Lauru Babiogórskiego, przypomniał, że Szpital Rejonowy w Suchej Beskidzkiej to jeden z największych szpitali w Małopolsce. Leczą się w nim nie tylko mieszkańcy powiatu suskiego, ale również powiatów ościennych. Przeciętnie na oddziałach jednorazowo przebywa ok. 300 pacjentów.

Ten rodzaj duszpasterstwa stawia przed kapłanem ogromne wyzwanie, ale ksiądz Józef takich wyzwań się nie obawia. Swoją posługę pełni z wielkim zaangażowaniem i oddaniem zarówno dla Boga jak i ludzi. Troszczy się o każdego chorego, pomaga im w tych najtrudniejszych momentach życia, udziela sakramentów świętych oraz towarzyszy im w chwili śmierci

– wymieniał Stanisław Lichosyt zasługi duchownego.

Podkreślił, że ksiądz Józef Szlaga posiada odpowiednią osobowość i predyspozycje do posługi w duszpasterstwie chorych i przez 30 lat pełnienia tej misji wie, co to smutek, ból i cierpienie. Stara się pomóc pacjentom znaleźć w cierpieniu duchową ulgę, pocieszenie i to co najważniejsze - nadzieję. Oprócz zwykłych posług liturgicznych rozmawia z chorymi indywidualnie. Świadomość potrzeby niesienia duchowego wsparcia i zbliżania ludzi chorych do Boga wymaga ogromnego poświęcenia, na które ksiądz Józef jest gotowy o każdej porze.

Należy podkreślić, że ks. Józef Szlaga to najdłużej pracujący kapelan w jednym szpitalu w diecezji krakowskiej. Pomimo niełatwej i ofiarnej posługi, jaką pełni, dał się poznać jako człowiek niezwykle skromny, pogodny, życzliwy, pracowity, bezkonfliktowy, dyspozycyjny oraz wrażliwy i otwarty na potrzeby innych. I to właśnie te cechy pozwalają mu znakomicie realizować szczególną misję jaką jest leczenie ludzkich dusz. Pomagają zwłaszcza w czasie trwającej epidemii w docieraniu do odizolowanych od świata pacjentów i wspieraniu ich w covidowej samotności. W swojej służbie nie ogranicza się tylko do pracy jako kapelan szpitalny, ale również jest katechetą i angażuje się w pracę z młodzieżą oraz budowaniem wspólnoty parafialnej.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbała kapela Ziemia Suska działająca przy Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej.

Inf.: UM Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka