wtorek, 7 września 2021 06:39

Kupno i sprzedaż nieruchomości

Autor Artykuł sponsorowany
Kupno i sprzedaż nieruchomości

Zakup i sprzedaż nieruchomości to dość skomplikowane procesy. Niezależnie, czy sprzedajesz, czy kupujesz mieszkanie, wiąże się to z pewnymi działaniami. Procedury różnią się w zależności od tego, czy dochodzi do sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego, czy pierwotnego. A może przed Tobą nabycie budynku mieszkalnego? Niezależnie od okoliczności, zakup nieruchomości lub jej sprzedaż to duża sprawa. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. Dzięki nim sprzedaż mieszkania lub jego zakup nie będzie miał przed Tobą tajemnic.

1. Co to jest operat szacunkowy?

2. Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży nieruchomości?

3. Podatek od sprzedaży nieruchomości

Co to jest operat szacunkowy?

Jeśli czeka Cię kupno i sprzedaż nieruchomości, pomocna może być usługa zwana operatem szacunkowym. Co to tak właściwie jest? Zgodnie z definicją operat szacunkowy to dokument, który ma na celu ustalenie obiektywnej i zgodnej z prawdą wartości danego lokalu mieszkalnego lub innej nieruchomości. Wykonuje go specjalista - rzeczoznawca. Operat ma postać bardzo szczegółowej, pisemnej kalkulacji, do której dołączonej są zdjęcia. Jest przydatny szczególnie w przypadku sprzedaży mieszkania lub innej nieruchomości oraz kiedy chcesz wziąć kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie. Przede wszystkim zastanów się, czy wolisz kupić je od dewelopera, ze spółdzielni mieszkaniowej czy z rynku wtórnego.

Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę, jeśli chcesz sprzedać mieszkanie? Przede wszystkim potrzebna będzie jego wycena. Najlepiej tę sprawę przekazać specjalistom. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie mieszkania, czyli home staging. Z pewnością sprzedaż nieruchomości to coś, do czego warto się odpowiednio przygotować i skorzystać z pomocy specjalistów.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Zastanawiasz się, czy musisz zapłacić podatek? Jeśli przymierzasz się do sprzedaży nieruchomości, z pewnością słyszałeś o podatku dochodowym, który pobierany jest przez Urząd Skarbowy. Według wielu doradców, zaplanowanie rozliczenia podatku od odpłatnego zbycia nieruchomości powinno być pierwszą rzeczą, jaką wykonasz. Podatek dochodowy to nic innego jak podatek od sprzedaży mieszkania. Osoba, która sprzedaje mieszkanie zanim upłynie 5 lat od jego nabycia, jest zmuszona do opłacenia podatku w wysokości 19% uzyskanego przychodu w Urzędzie Skarbowym. Kwota podatku dochodowego obliczana jest od kwoty, którą udało Ci się zarobić na tej transakcji, a nie od ceny nieruchomości. Podatku można uniknąć, jeśli wydasz tę kwotę na własne cele mieszkaniowe. Dużo szczegółowych informacji na tematy związane z zakupem, a także sprzedażą nieruchomości znajdziesz na stronie Pewny Lokal.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje