czwartek, 7 maja 2020 13:51

Libiąż. Raport burmistrza ws. sytuacji epidemicznej na terenie gminy

Autor Głos 24
Libiąż. Raport burmistrza ws. sytuacji epidemicznej na terenie gminy

Burmistrz Gminy Libiąż Jacek Latko regularnie publikuje raporty dot. sytuacji epidemicznej na terenie gminy. W nowym pisze o chaosie informacyjnym oraz o ulgach dla przedsiębiorców. Treść raportu publikujemy poniżej.

Drodzy Mieszkańcy,
jesteśmy coraz bardziej zmęczeni sytuacją związaną z koronawirusem. Nie chodzi tylko o obostrzenia, ale o sprzeczne informacje na temat epidemii, jakie słyszymy. Z oficjalnych wypowiedzi przedstawicieli rządu czy wielu lekarzy wynika, że zagrożenie zakażeniem nadal jest realne i wszyscy powinniśmy na siebie uważać. Inni specjaliści twierdzą, że ograniczenia nie mają sensu. Podobno większość populacji i tak się zakazi, i przejdzie chorobę łagodnie. Nie dziwię się, że tracicie orientację i zaczynacie się denerwować. Sam nie wiem, co o tym wszystkim myśleć. W codziennych raportach przekazuję dane na temat epidemii, jakimi dysponuje gmina. Pochodzą z oficjalnych źródeł m.in. Ministerstwa Zdrowia, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Sanepidu czy PCZK. Są to więc dane wiarygodne. Nie mamy możliwości ich weryfikacji.
Czas na dzisiejszy raport:
Od początku epidemii w powiecie chrzanowskim mamy dwa potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem.
Pierwszy z mężczyzn, który zachorował, jest już zdrowy. Czekamy na informacje o stanie zdrowia drugiego – mieszkańca gminy Libiąż. Oczywiście to zdiagnozowane przypadki. Wielu z Was spekuluje, że w powiecie chrzanowskim może ich być więcej. Nie wiem. Gmina nie posiada takich danych, więc nie mogę Wam ich przekazać.
W gminie Libiąż kwarantanną domową objętych jest 18 osób. W powiecie chrzanowskim to w sumie 164 mieszkańców.
Z komunikatu MZ wynika, że w ciągu doby w Polsce wykonano ponad 16,1 tys. testów na koronawirusa. Liczba zakażonych wzrosła do 14 740. Od początku epidemii w związku z COVID-19 zmarły 733 osoby. Liczba ozdrowieńców zwiększyła się do 4655.
Nowe zakażenia odnotowano w Małopolsce. Ich liczba od początku epidemii wzrosła do 1009. 32 osoby zmarły. Jest 326 ozdrowieńców.
W związku z sytuacją kryzysową wywołaną epidemią przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Do UM w Libiążu wpływają pierwsze wnioski w tej sprawie. Spodziewam się, że ich liczba wzrośnie w maju, po upływie terminu płatności kolejnej raty podatku.
Tyle najważniejszych informacji. Sytuacja nie jest już tak dynamiczna, jak na początku epidemii. Strach powoli ustępuje. Zaczynamy oswajać się z myślą, że z koronawirusem obok trzeba będzie żyć. Dlatego zastanawiam się, czy codzienne raporty są Wam jeszcze potrzebne? Może to dobry moment, by przejść do raportowania raz w tygodniu? Oczywiście, gdyby wydarzyło się coś nadzwyczajnego, będę Was o tym od razu informował.
Dużo zdrowia dla wszystkich!
Burmistrz Libiąża
Jacek Latko

Źródło: libiaz.pl

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje