poniedziałek, 9 stycznia 2023 14:21

„Ludwik” znów świeci! Już niedługo ponownie ujrzymy "Stylową"

Autor Mirosław Haładyj
„Ludwik” znów świeci! Już niedługo ponownie ujrzymy "Stylową"

Na szlaku sztuki i designu Nowej Huty nie może zabraknąć neonów! ZBK sukcesywnie odnawia zabytkowe szyldy, które powstały w latach 70. ubiegłego wieku. Dziś możemy już podziwiać neon „Ludwik”, zdobiący pawilon handlowy na os. Kazimierzowskim. Niedługo ujrzymy kolejne wyremontowane szyldy, m.in. na budynku restauracji „Stylowa”.

Prace renowacyjne są realizowane przez Zarząd Budynków Komunalnych w ramach zadania inwestycyjnego „Wykonanie neonów nowohuckich”. Budynek pawilonu handlowego z neonem „Ludwik” jest zarządzany przez ZBK.

Neon "Ludwik" w przeszłości i obecnie/Fot.: UM Kraków, Grzegorz Ziemiański, Nowohucianie
Neon "Ludwik" w przeszłości i obecnie/Fot.: UM Kraków, Grzegorz Ziemiański, Nowohucianie
  • Czytaj także:
Po 5 latach udało się! Zabytkowy neon rozbłysnął na nowo
W środowy wieczór podczas kameralnego wydarzenia w Muzeum Podgórza został odsłonięty i po raz pierwszy rozbłysnął odnowiony neon Księgarnia!

Jeszcze bardziej „stylowa”

W ramach renowacji odnowione zostaną także 3 neony restauracji „Stylowa”. Na wykonanie prac zostały uzyskane wszelkie niezbędne pozwolenia konserwatorskie oraz budowlane. Oprócz odtworzenia neonów, odbędzie się remont elewacji budynku w strefie parterowej – oczyszczenie, uporządkowanie okablowania, uzupełnienie ubytków i uszkodzonych elementów tynków szlachetnych zgodnie z wytycznymi konserwatorskim oraz konserwacja metalowych elementów markizy. Dzięki temu znacznie poprawi się estetyka otoczenia restauracji „Stylowa”.

Czytaj więcej:

Kobiety - to one budowały Nową Hutę i jej historię. Cegły, perły i petardy
Historia. Nowa Huta dzielnica Krakowa, bo o niej mowa, powstawała nie tylko rękami mężczyzn, ale także kobiet. Nie bały się żadnej pracy.

W kolejce do remontu i uruchomienia czeka również znana wszystkim „Jubilatka”.

Fot.: UM Kraków, Grzegorz Ziemiański/Nowohucianie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje