niedziela, 27 lutego 2022 22:54

Kwatery "za darmo", wielka liczba wolontariuszy - pospolite ruszenie dla Ukrainy w Małopolsce

Autor Marzena Gitler
Kwatery "za darmo", wielka liczba wolontariuszy - pospolite ruszenie dla Ukrainy w Małopolsce

Wojna na Ukrainie uruchomiła w Małopolanach ogromne pokłady dobra. O konkretnych przykładach mówiono na niedzielnej konferencji prasowej wojewody małopolskiego.

Konkretne przykłady wielkiego serca mieszkańców Małopolski przedstawiła na konferencji poświęconej uruchomieniu Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy wojewoda małopolski Łukasz Kmita. - Oto jeden z przykładów. W piątek uruchomiliśmy adres ukraina@muw.pl. Poprosiliśmy, aby były na niego kierowane zgłoszenia osób dysponujących nieruchomościami, które mogłyby zostać udostępnione Ukraińcom szukającym schronienia w Małopolsce. W ciągu niespełna dwóch godzin wpłynęło ponad 70 zgłoszeń. Dziś na ten adres wpłynęło prawie 800 maili. W przypadku szeregu zgłoszeń, gdy pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie pytali o koszt udostępnienia danego mieszkania czy kwatery, słyszeli odpowiedź: „za darmo” - mówił wojewoda. - Każde z tych zgłoszeń do akt szlachetności, jasna karta w tej niesprawiedliwej i brutalnej historii, której stała się udziałem Ukraińców – podsumował.

Wojewoda podał też kolejny przykład zaangażowania Małopolan. - W sobotę uruchomiliśmy na dworcu PKP punkt informacyjny dla osób w Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. To tam Ukraińcy mogą dostać informację o miejscu w Małopolsce, do którego mogą się udać. Jest znamienne, że w ciągu paru pierwszych godzin funkcjonowania punktu zgłosiła się do niego większa liczba wolontariuszy niż uchodźców. Wolontariuszy, którzy są gotowi od zaraz pomóc, chcą zrobić cokolwiek, aby włączyć się w ten szeroki front pomocy dla Ukrainy. Poświęcić swój czas, umiejętności. To piękny i wymowny dowód solidarności - ocenił.

inf. MUW

Małopolska - najnowsze informacje