piątek, 29 lipca 2022 09:45

Małopolska: Rozbite dwie grupy przestępcze

Autor Tomasz Stępień
Małopolska: Rozbite dwie grupy przestępcze

To jedna z większych akcji straży granicznej w ostatnim czasie. Funkcjonariuszom udało się rozbić dwie powiązane ze sobą grupy przestępcze zajmujące się produkcją oraz wprowadzaniem na rynek nielegalnych wyrobów akcyzowych. Zarzuty usłyszało łącznie aż 34 osoby.

Nielegalny proceder prowadzony był na terenie Krakowa, Bochni, Niepołomic oraz mniejszych miejscowości powiatu krakowskiego, wielickiego, bocheńskiego oraz sanockiego. Tu wszystko było ściśle zaplanowane. Grupa przestępcza działała według określonego schematu ze szczegółowo przyjętym podziałem ról. Zajmowała się skupem, magazynowaniem i wytwarzaniem wyrobów tytoniowych, które następnie sprzedawała. Nielegalny surowiec, w postaci liści tytoniu, przetwarzany w ramach przestępczej działalności, sprowadzany był do Polski z Niemiec i Czech. Członkowie grupy zajmowali się również obrotem alkoholem etylowym oraz papierosami bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło w styczniu 2018 roku. Zlikwidowana została wtedy nielegalna krajalnia tytoniu. W trakcie czynności służbowych zabezpieczono linię produkcyjną oraz nielegalny towar w postaci: 600 kg suszu tytoniowego, 1 tony krajanki tytoniowej oraz 15 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Trzech oskarżonych mężczyzn, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Krakowie, zostało w toku śledztwa tymczasowo aresztowanych. Wobec 20 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju. Na kwotę blisko 230 tysięcy złotych opiewały poręczenia majątkowe zastosowane w stosunku do 18 osób. Ponadto w trakcie przeprowadzanych realizacji funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli w gotówce 160 tys. zł, 1100 Euro oraz 200 USD. Na poczet przyszłych kar zajęte zostały również środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych w kwocie blisko 4 miliony złotych.

Ponadto ustanowiona została hipoteka przymusowa na nieruchomościach należących do oskarżonych w wysokości 700 tys. zł. W ramach zabezpieczenia skonfiskowany został również samochód osobowy o wartości 28 tys. złotych.

Członkowie grupy działali z bardzo dużą determinacją . Swój nielegalny biznes ukrywali pod przykrywką prowadzenia zakładu meblowego. Często zmieniali miejsca prowadzenia nielegalnej działalności, aby zmylić organy ścigania. Posiadali również swój specjalny slang, którym porozumiewali się na odległość. Z przestępczej działalności uczynili swoje podstawowe źródło dochodu.

Wyroby tytoniowe były składowane i wytwarzane w bardzo złych warunkach sanitarnych, a nielegalna linia produkcyjna złożona została z półprofesjonalnych urządzeń. Jeden z mężczyzn obsługujących maszynę do cięcia tytoniu stracił palec, jednak uraz ten nie przeszkodził mu w powrocie do nielegalnego procederu.

W zakresie wątku w którym śledztwo prowadzono we współpracy z Wydziałem do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji w dniu 10 stycznia 2019 r. skierowano akt oskarżenia przeciwko 5 mężczyznom. Prawomocnym wyrokiem z dnia 28 września 2020 Sąd Okręgowy w Krakowie skazał oskarżonych na kary wieloletniego pozbawienia wolności, w tym trzech spośród nich, których rola w przestępczym procederze była wiodąca, na kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

Natomiast w zakresie wątku śledztwa prowadzonego przez Placówkę Straży Granicznej Kraków - Balice, a następnie przez Placówkę Straży Granicznej w Krakowie w dniu 30 czerwca 2022 roku skierowany został do Sądu Okręgowego w Krakowie, sporządzony przez prokuratora, kilkusetstronicowy akt oskarżenia przeciwko 29 osobom w wieku od 31 do 75 lat. Sprawcy nielegalnego procederu to głównie Polacy, z którymi współpracował jeden obywatel Ukrainy.

Wszystkim osobom objętym tym aktem oskarżenia, zarzucono popełnienie przestępstw skarbowych. Dodatkowo 11 osobom zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

inf. i fot. KaOSG

Kraków

Kraków - najnowsze informacje