czwartek, 16 czerwca 2022 15:50

Małpia ospa zmieni nazwę? Znamy powód

Autor Katarzyna Jamróz
Małpia ospa zmieni nazwę? Znamy powód

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia oznajmił, że wraz z ekspertami poszukuje nowej nazwy dla małpiej ospy. O zmianę nazewnictwa zaapelowali sami naukowcy.

We wtorek (14 czerwca) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że bierze pod uwagę zmianę nazwy "małpiej ospy". To odpowiedź na apel ponad 30 naukowców, którzy uważają, że nawiązywanie do afrykańskich korzeni wirusa jest nie tylko niedokładne, ale też "dyskryminuje i stygmatyzuje". Eksperci podkreślają, że ta choroba może dotknąć każdego - bez względu na rasę czy region świata.

–  WHO współpracuje z instytucjami partnerskimi i ekspertami z całego świata również nad zmianą nazwy wirusa małpiej ospy

– przekazał Tedros Ghebreyesus w trakcie briefingu prasowego Światowej Organizacji Zdrowia.

W opublikowanym oświadczeniu eksperci zaproponowali nazwę hMPXV ( skrót od określenia "ludzki wirus małpiej ospy" - ang. human monkeypox virus), jednak nie wiadomo, czy WHO ją zaaprobuje.  

Małpia ospa swoją nazwę zawdzięcza temu, że wykryto ją w 1958 r. u małp laboratoryjnych. Pierwsze przypadki u ludzi stwierdzono w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga. Infekcję mogą przenosić nie tylko małpy, ale też inne ssaki. W ostatnich tygodniach w Europie i na innych kontynentach wykryto ok. 1,6 tys. przypadków małpiej ospy, która dotąd była chorobą endemiczną występującą niemal wyłącznie w Afryce.

Z podobnym problemem WHO mierzyło się w przypadku koronawirusa. Pierwotnie nazywano go "wirusem z Chin" lub "wirusem z Wuhanu", co wzbudzało sprzeciw mieszkańców tego kraju. Światowa Organizacja Zdrowia przystała na zmianę nazwy na SARS-CoV-2.

W przyszłym tygodniu zostanie zorganizowane nadzwyczajne spotkanie podczas którego WHO ustali, czy szerzenie się małpiej ospy i niespotykany dotąd wzrost liczby zachorowań należy sklasyfikować jako stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W przeszłości taki poziom ostrzeżenia wydano w przypadku - świńskiej grypy, polio, eboli, zika i covid-19.

Źródło: BBC
Fot.: Wikipedia.pl

Czytaj również!

Małpia ospa dotarła do Polski. Potwierdzono pierwszy przypadek
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował, że odnotowano w Polsce pierwszy przypadek małpiej ospy.

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje