poniedziałek, 9 grudnia 2019 11:46

Minielektrownia na dachu, czyli jak działa instalacja fotowoltaiczna dla domu

Autor Artykuł sponsorowany
Minielektrownia na dachu, czyli jak działa instalacja fotowoltaiczna dla domu

Nie da się ukryć, że coraz bardziej uzależniamy się od prądu. Większość ułatwiających nam życie urządzeń domowych potrzebuje energii, żeby działać. Powszechność rosnącej ilości sprzętów elektrycznych oraz nieustanny wzrost cen prądu generują coraz większe koszty dla domowych budżetów. Co zrobić, aby zaoszczędzić na prądzie? Odpowiedź jest prosta - zacząć wytwarzać go samemu!

Oszczędność na rachunkach, komfort korzystania z niezawodnych systemów grzewczych czy dbanie o środowisko - jeżeli któryś z tych punktów jest dla Ciebie priorytetem, montaż paneli fotowoltaicznych jest najlepszym wyborem. Faktem jest, że korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest bez wątpienia zarówno ekonomiczne, jak i wygodne oraz ekologiczne. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu, dostosowanego do spersonalizowanych potrzeb i wyborze najlepszych komponentów, możesz uzyskać dostęp do przyszłościowej inwestycji, która nie tylko wpisuje się w system ekonomicznego gospodarowania energią, ale również nie szkodzi środowisku.

Jak to działa?

Ponieważ tradycyjne źródła pozyskiwania energii, takie jak węgiel czy ropa, wyczerpują się coraz szybciej, nikogo nie dziwi fakt, że coraz bardziej odważnie zaczynamy inwestować w odnawialne źródła energii. Rewolucja energetyczna nie jest już bliżej nieokreśloną przyszłością, ale stała się faktem. Dzisiaj w zasadzie każdy z nas może posiadać własną minielektrownię i produkować darmową, czystą energię w swoim domu. Tak właśnie działa fotowoltaika. Z energii słonecznej można uzyskać dokładnie taki sam prąd, jaki płynie do nas od operatora z elektrowni. Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta. Promienie słoneczne padają na panele fotowoltaiczne wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają ją w czystą energią. Prąd stały wytworzony przez panele wędruje dalej do falownika, który zamienia go w prąd przemienny, taki jak ten w gniazdkach elektrycznych. Dzięki wyższemu napięciu energia pochodząca ze słońca wypiera z domu prąd sieciowy i w pierwszej kolejności zostaje zużyta właśnie ta energia pozyskana z fotowoltaiki. Nadwyżka prądu, której nie wykorzystujemy trafia do sieci elektoenergetycznej, a operator rozlicza się z nami za wytworzoną energię na zasadach net meteringu. Oznacza to w uproszczeniu, że sieć energetyczna jest swoistym magazynem energii. W sytuacji, kiedy wykorzystamy całą energię z odnawialnego źródła energii, niedobór prądu zostaje uzupełniony normalnie, z sieci elektroenergetycznej. Zasady więc, jak widać, są czyste, proste i przejrzyste, nie powinny więc stanowić większego problemu. Dodatkową korzyścią jest fakt, że montaż takiej formy nie wymaga dokonywania dodatkowych przeróbek instalacji elektrycznej w budynku.

Inwestycja, która procentuje

Czy taka forma pozyskiwania energii jest opłacalna dla użytkownika? Zdecydowanie! Montaż paneli fotowoltaicznych jest co prawda drogą inwestycją, cena paneli fotowoltaicznych jest spora, jednak warto pamiętać o tym, że jest to inwestycja na lata i redukcja kosztów uzyskania energii w kolejnych latach gwałtownie się obniża. Z kolei zyski z działania paneli fotowoltaicznych procentują nawet w ciągu 30 następnych lat. Dodatkowo, cały system jest zupełnie bezobsługowy i nie wymaga żadnej ingerencji w całym okresie pracy, poza kontrolowanie, czy żadne elementy instalacji nie są długotrwale zacienione.

Zaufaj profesjonalistom

Panele fotowoltaiczne dają nieograniczone możliwości w zakresie samodzielnej produkcji własnej energii elektrycznej. Prawidłowo zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna skutkuje znacznym ograniczeniem kosztów dla domowego budżetu. Warto więc włożyć odrobinę wysiłku w poszukiwanie profesjonalnej firmy, znającej się na projektowaniu instalacji, szytych na miarę potrzeb klienta. Jedną z takich firm jest Strefa Energii, zajmująca się od lat kompleksową obsługą klienta z sektora fotowoltaiki. Dzięki profesjonalnej obsłudze, indywidualnemu podejściu do klienta i umiejętności doboru odpowiednich komponentów, montaż instalacji woltaicznej jest kwestią kilku dni. Jest to więc krótki okres czasu, dzięki któremu przez długie lata możemy cieszyć się własną elektrownią przynoszącą spore korzyści!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka