sobota, 22 maja 2021 07:48

Minister zdrowia: „Trzecia fala wygasa. Ryzyko stanowią nowe mutacje”

Autor Aleksandra Tokarz
Minister zdrowia: „Trzecia fala wygasa. Ryzyko stanowią nowe mutacje”

- Nie ma czegoś takiego, jak ostateczne zwycięstwo nad pandemią. Wszystko może się dynamicznie zmieniać, jedna mutacja może całkowicie zmienić sytuację – mówił w radiu RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, zawsze już będziemy musieli żyć z nastawieniem, że za chwilę będziemy wchodzić w różne etapy zarządzania kryzysowego.

Jak stwierdził w rozmowie ze stacją minister Niedzielski, wyraźnie widać już elementy odporności populacyjnej, w związku z czym w przyszłym tygodniu rząd będzie podejmować kolejne kroki związane z luzowaniem obostrzeń. - Chcemy zaproponować harmonogram dłuższy, nie z tygodnia na tydzień. Na pewno przed 5 czerwca ogłosimy ten harmonogram – zapowiedział.

Dodał, że jest optymistą i uważa, że jeśli trend spadku zakażeń będzie kontynuowany i będziemy obserwować postępy w Narodowym Programie Szczepień, to nie pojawią się żadne argumenty przemawiające za tym, by nie powracać do normalnego życia. - Jedynym ryzykiem są nowe mutacje – dodał.

Adam Niedzielski był pytany także o kwestię szczepień. Jak zapewnił, rząd będzie zachęcał do nich Polaków poprzez kampanię profrekwencyjną "Ostatnia prosta", a także poprzez lekarzy rodzinnych, którzy zachęcają do szczepień.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RMF FM, fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje