wtorek, 12 października 2021 09:03

Na co zwrócić uwagę, kupując wózek dla dziecka

Autor Artykuł sponsorowany
Na co zwrócić uwagę, kupując wózek dla dziecka

Niezależnie od tego, czy kupujemy gondolę, czy spacerówkę, powinny one zapewniać dziecku wygodę i bezpieczeństwo. Muszą być także komfortowe w użytkowaniu dla mamy i taty. Nie istnieje model, który spełni wymagania i potrzeby wszystkich rodziców, ale z pewnością możemy wybrać ten optymalny dla nas. Co w takim razie wziąć pod uwagę przy wyborze wózka dziecięcego?

Pierwszy wózek dla dziecka – kiedy zamienić gondolę na spacerówkę?

Maluchy od dnia narodzin możemy przewozić w tzw. gondolach, czyli wózkach głębokich. Wybierając gondolę, często kierujemy się kwestiami estetycznymi, trzeba jednak pamiętać, że tego typu wózek dziecięcy musi być przede wszystkim funkcjonalny. Powinien być w miarę lekki, zwłaszcza jeśli rodzice będą wnosili go po schodach oraz łatwy do manewrowania.

Niektóre gondole posiadają podwyższane oparcie, które przydaje się w chwili, gdy malec zaczyna siadać. Ten moment nie potrwa jednak długo i w okolicach szóstego miesiąca życia dziecka, musimy zacząć rozglądać się za spacerówką. Dobrze, jeśli pierwszy wózek spacerowy również posiada rozkładane oparcie, ponieważ kilkumiesięczny brzdąc lubi czasem zdrzemnąć się podczas spaceru.

Jeszcze innym rozwiązaniem są wózki wielofunkcyjne, składające się ze stelaża, na którym można zamontować gondolę, siedzisko spacerówki, a nawet pierwszy fotelik samochodowy.

Wózek dziecięcy – najważniejsze kryteria

Zarówno w przypadku gondoli, jak i spacerówki, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów, które składają się na jakość wózka:

• Stelaż i sposób składania wózka – Najlżejsze są te aluminiowe i warto się na nie zdecydować, jeśli często będziemy wnosić wózek po schodach lub podróżować komunikacją miejską. Aluminiowe stelaże są jednak mniej trwałe, dlatego mogą nie być najlepszym rozwiązaniem np. w przypadku spacerówki, którą będziemy poruszać się po trudnym terenie. Najlżejsze wózki to tzw. parasolki, które łatwo przewozić samochodem lub samolotem. Istnieją również inne modele, które łatwo składa się nawet jedną ręką, polecamy je więc rodzicom, którzy będą często poruszać się samochodem.

• Koła – Do najbardziej zwrotnych należą małe i twarde kółka, które świetnie sprawdzą się, jeśli poruszamy się najczęściej po równym gładkim podłożu w mieście, czy galeriach handlowych. Duże, pompowane koła poradzą sobie natomiast z nierównym terenem, nieutwardzonym gruntem, piaskiem, zaśnieżonym chodnikiem czy leśnymi ścieżkami. Amortyzują także uderzenia, zapewniając dziecku komfort jazdy.

• Hamulce – Zgodnie z normami europejskimi hamulce w wózku powinny być zamontowane po obu stronach. Ważne jest, aby działały lekko i bez użycia dużej siły.

• Budka – Powinna być duża i przewiewna, tak aby osłaniała malucha przed słońcem, wiatrem oraz deszczem, a jednocześnie zapewniała przepływ powietrza. Materiał użyty do uszycia budki powinien zatrzymywać szkodliwe promienie UV.

• Pasy – Są istotne zwłaszcza w spacerówkach, chronią bowiem dziecko przed wypadnięciem. Warto zwrócić uwagę na pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, z którymi nawet bardzo ruchliwe i sprytne maluchy nie poradzą sobie tak łatwo.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje