wtorek, 23 kwietnia 2019 10:08

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru programu do samodzielnego prowadzenia księgowości?

Autor (red)
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru programu do samodzielnego prowadzenia księgowości?

Niezależnie od wielkości prowadzonego biznesu, sprawy takie jak księgowość zawsze powinny być dopięte na ostatni guzik. Odnosi się to również do sytuacji, w której przedsiębiorca decyduje się dbać o finanse firmy na własną rękę. W takim przypadku niezbędne może okazać się korzystanie z odpowiedniego oprogramowania. Jak wybrać takie, na którym można polegać?

Oferowane funkcje

Każda firma jest unikalna, a wszystkie z nich mają nieco inne potrzeby. Dotyczy to również księgowości – rozliczanie niektórych form działalności może skupiać się na wystawianiu faktur czy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, natomiast inne potrzebują narzędzi do pełnej obsługi. Kluczem do zadowolenia z wybranego programu jest więc określenie własnych oczekiwań i wymagań. Jak się okazuje, różne aplikacje oferują odmienny zakres funkcji, który warto zweryfikować pod własnym kątem.

Niezależnie jednak od tego, czego dokładnie potrzebujesz, dobrze byłoby, gdyby narzędzie oferowało takie funkcje jak: automatyczne tworzenie faktur, dostęp do rejestrów VAT, generowanie raportów, czy prognoza podatkowa. Jest to sposób na niemałą oszczędność czasu!

Łatwość obsługi

Już samo prowadzenie księgowości wydaje się niezwykle skomplikowane. Po co utrudniać sobie cały proces przez wybór trudnego w obsłudze oprogramowania? Jeśli nie czujesz się pewnie podczas pracy z konkretnym rozwiązaniem lub jego aspekty są dla Ciebie niewygodne – rozważ jego zmianę. Komfort jest tutaj niezwykle ważny, gdyż od prawidłowego (i terminowego) wprowadzania danych zależy dobro prowadzonej działalności.

Okres próbny

Możliwość skorzystania z okresu próbnego to fantastyczny sposób na sprawdzenie, czy program do prowadzenia księgowości odpowiada Twoim potrzebom. Dzięki ograniczonemu czasowo lub funkcjonalnie dostępowi poznasz najważniejsze zalety i wady oprogramowania, a także ocenisz, czy spełnia ono Twoje oczekiwania. Chociaż brak okresu próbnego nie powinien dyskwalifikować konkretnych narzędzi, to te, które go oferują, warto rozważyć w pierwszej kolejności.

Koszt oprogramowania

Dostęp do programów księgowych może być rozliczany na dwa podstawowe sposoby, a użytkowanie oprogramowania wiąże się z koniecznością:

  • uiszczenia wysokiej, jednorazowej wpłaty;
  • wykonywania cyklicznych wpłat w postaci abonamentu.

Obie formy mają swoje wady i zalety. Największym minusem oprogramowania z jednokrotną opłatą jest najczęściej brak aktualizacji. Umowa na abonament to w sporej liczbie przypadków długotrwałe (np. 12-miesięczne) zobowiązanie. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również aplikacje zupełnie darmowe lub takie, których rozliczane są przez abonament, ale ich bezpłatny wariant oferuje ograniczone funkcje.

Cennik programu Taxomatic

Opinie użytkowników

Nie mniej istotną kwestią jest również zapoznanie się z opiniami dotyczącymi określonych programów. To właśnie użytkownicy są w stanie zweryfikować, jak one działają i jak wygląda kontakt z ich wydawcami. Warto przede wszystkim przyjrzeć się uwagom osób, które związane są z księgowością i rachunkowością. Tylko praktyczne doświadczenie z finansami i oprogramowaniem może sprzyjać powstawaniu rzetelnych recenzji!

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje