wtorek, 17 września 2019 09:44

Na czym polega leasing?

Autor Artykuł sponsorowany
Na czym polega leasing?

Leasing jest najpopularniejszą formą inwestycyjną dla firm, zarówno tych z wieloletnim stażem, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych, które stawiają pierwsze kroki w biznesie. Korzystają z niego małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże korporacje.

Na rynku mamy wiele instrumentów finansowych, z których mogą korzystać przedsiębiorcy, potrzebujących nowych inwestycji na rozwój własnej działalności lub gotówki na zakup konkretnych środków trwałych. Te najbardziej obecnie znane to kredyt bankowy, wynajem, fundusze i dotacje unijne oraz leasing. Niemniej ten ostatni jest najczęstszą formą finansowania firmy, którą wybierają przedsiębiorcy.

Czym jest leasing i czym się różni od innych instrumentów finansowych?

Leasing jest umową cywilnoprawną zawieraną pomiędzy leasingodawcą ( instytucją finansującą) a leasingobiorcą (użytkownikiem). Polega to na tym, że leasingodawca w imieniu leasingobiorcy nabywa ustalony przedmiot leasingu i oddaje go w użytkowanie leasingobiorcy za określoną miesięczną kwotę ustaloną w umowie. Umowę leasingową podpisuje się na czas określony.

To, co odróżnia go od kredytu bankowego to fakt, że przez cały okres umowy leasingobiorca użytkuje środek trwały na własne potrzeby, nie będąc jego właścicielem. Ponadto podczas wnioskowania o leasing nie jest badana zdolność kredytowa przedsiębiorcy, tak jak to się ma miejsce przy kredycie bankowym. Zdolność kredytowa potencjalnego leasingobiorcy nie wpływa na uzyskanie leasingu oraz sam leasing nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Zatem leasing nie wyklucza możliwości zaciągnięcia pożyczki lub kredytu bankowego na inne inwestycje.

Różnice między wynajmem a leasingiem wydają się nieznaczne, ponieważ zarówno w jednym, jak i drugim przypadku mamy do czynienia z umową użytkowania, za którą ustalona jest pewne miesięczna opłata. To, co różni leasing od wynajmu to opłata wstępna, od niej zależy wysokość rat leasingu oraz prawo do wykupu przedmiotu leasingu po ustaniu umowy, za z góry ustaloną cenę.

Leasing finansowy a operacyjny

Leasing finansowy i operacyjny to najbardziej znane formy leasingu. Różnią się one rodzajem przedmiotu leasingu oraz skonstruowaną umową, w której zawarte są strony umowy, partycypacja własności, prawa oraz obowiązki obu stron względem przedmiotu leasingu.
Przedsiębiorcy najczęściej lubią brać w leasing auta. Leasing samochodów osobowych lub ciężarowych zazwyczaj ma charakter operacyjny, czyli przedsiębiorca nie jest właścicielem pojazdów, a leasingodawca.

Natomiast leasing finansowych zazwyczaj korzystnie wypada przy dużych inwestycjach, gdzie przedsiębiorca zgodnie z umową leasingu od początku jest właścicielem środka trwałego, i tak w leasing finansowy zazwyczaj firmy biorą maszyny produkcyjne, linie produkcyjne i wszystkie inne środki trwałe o sporej wartości, które będą przez kilka, a nawet kilkanaście lat użytkowane w przedsiębiorstwie i przyczynią się do dynamicznego rozwoju firmy.

Ponadto różnice są w rozliczeniach rachunkowych i podatkowych. Przy operacyjnym właściciel firmy raty leasingu może sobie włączyć do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast w leasingu operacyjnym odpisuje sobie amortyzację przedmiotu leasingu oraz może odliczyć sobie VAT, który został zapłacony przy nabywaniu przedmiotu leasingu.

Za co przedsiębiorcy cenią sobie leasing?

  • Nie angażują jednorazowo dużych środków finansowych, co szczególnie jest istotne przy dużych inwestycjach;
  • Koszty leasingu mogą sobie wliczyć w wydatki, związane z prowadzaniem działalności gospodarczej;
  • Łatwość uzyskania leasingu przy małym nakładzie. Na przykład, jeżeli przedsiębiorca potrzebuje flotę pojazdów, zakup w kredycie stanowi dużą sumę, jaką firma musi pożyczyć od banku. A czy bank udzieli jej takiego kredytu, zależy od jej zdolności kredytowej. Jeżeli jest ona za słaba, to nie ma co liczyć na kredyt w banku. Natomiast leasing samochodów jest w tym wypadku o wiele prostszy. Nie musi mieć zdolności kredytowej, aby otrzymać flotę samochodów w leasingu oraz dokonywać wpłaty przedwstępnej, jeżeli jest już stałym klientem i wynegocjuje dobre warunki z leasingodawcą. Ponadto po ustaniu umowy leasingu może wymienić auta na nowe.
  • Usługa leasingu nie jest kosztowna, a spłacany np. samochód w leasingu kosztuje niewiele drożej przedsiębiorcę, niż zakupiony w salonie. Na przykłada leasing samochodów to wartość ok. 102-105% wartości samochodu- tyle przedsiębiorca płaci w ciągu trwania umowy. Przy kredycie bankowym koszty mogą być większe niż przy leasingu.
  • Leasing nie wpływa na zdolność kredytową firmy i nie blokuje jej możliwości wzięcia kredytu czy pożyczki w banku na inne cele inwestycyjne. Ponadto przy leasingu zdolność kredytowa nie ma znaczenia, z tego też względu leasing mogą również brać firmy, które mają słabe wyniki finansowe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://leasingpolski.pl.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje